Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat
O‘zbekistonning yangilangan siyosati jamiyatda adolat va qonun ustuvorligini eng yuqori darajaga ko‘tarish, zamonaviy samarali davlat boshqaruvini joriy etish, davlat xizmatida korrupsiyaning har qanday ko‘rinishlariga nisbatan qat’iy murosasizlik madaniyatini shakllantirish bo‘yicha yuksak g‘oyalarga asoslanadi. Avvalo, Prezidentimiz Sh.M. tomonidan ilgari surilgan tamoyilga muvofiq, xalqimiz manfaatlari yo‘lida barcha imkoniyatlarni safarbar etish zarur. Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyev tomonidan "Xalq davlat organlariga emas, davlat organlari xalqqa xizmat qilishi kerak" deb ta’kidlanganidek, islohotlarning asosiy kontekstida bu ustuvor vazifa sifatida belgilangan.
Aynan shu nuqtai nazardan, islohotlarning chinakam ijobiy natijasiga erishish maqsadida davlat va jamiyatning barcha sohalarida korrupsiyaga qarshi kurashish uning samaradorligini izchil ta’minlamoqda.
Bugungi kunda korrupsiyaga qarshi kurash sohasida ijobiy natijalarga erishgan rivojlangan mamlakatlar tajribasi shuni ko‘rsatmoqdaki, asosiy e’tibor nafaqat korrupsiya oqibatlariga, balki ularni keltirib chiqaruvchi sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etishga qaratilmoqda va bu amaliyotda o‘z samarasini bermoqda.
Xalqaro amaliyotda bunday profilaktika vositalaridan biri korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha "komplayens-nazorat" tizimi hisoblanadi.
Hech kimga sir emaski, so‘nggi yillarda mamlakatimizda ushbu kasallikka qarshi kurashish, uning oldini olish, davlat va jamiyatning barcha sohalarida korrupsiyaga barham berishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar boshlandi.
Shu munosabat bilan Prezidentning 2020-yil 29-iyundagi PF-6013-sonli qaroriga muvofiq:"O' zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirishga doir qo 'shimcha chora-tadbirlar to' g 'risida" gi Nizomning 2020-2021-yillarda korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining asosiy vazifalaridan biri barcha davlat va xo 'jalik boshqaruvi organlari , ustav kapitalida davlat ulushi bo' lgan korxonalar, shu jumladan banklarda ichki idoraviy nazorat tizimini bosqichma-bosqich joriy etish hisoblanadi.
Shuningdek , 2021-yil 6-iyuldagi "korrupsiyaga qarshi faoliyatni samarali tashkil etish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi PQ-5177-son qaroriga muvofiq joriy yilning 1-oktabridan boshlab barcha davlat organlari va tashkilotlarida, shu jumladan viloyat hokimiyat organlarida korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha ichki nazorat tuzilmalari faoliyatini yo'lga qo'yish vazifasi yuklatilgan.
Yuqoridagi Farmonning bajarilishini ta’minlash maqsadida "O‘zbekiston temir yo‘llari" AJ boshqaruvi raisining 2020-yil 26-oktabrdagi 718-N-sonli buyrug‘i bilan "Kompleans-nazorat boshqarmasi" tashkil etildi.
2021-yil 18-oktabrda "O‘zbekiston temir yo‘llari" AJ boshqaruvi raisining 1034-N-sonli buyrug‘i bilan Boshqarmaning Nizomi tasdiqlandi, shuningdek, Boshqarmaning nomi "Ichki nazorat va korrupsiyaga qarshi kurashish boshqarmasi" deb o‘zgartirildi.
Boshqarmaning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
Jamiyatning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat faoliyatini takomillashtirish;
Jamiyatda korrupsiyaviy huquqbuzarliklarning oldini olish va ularga qarshi ichki nazoratni o‘rnatish;
Jamiyatda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat tizimining samarali ishlashi va nazoratini ta’minlash;
Ichki korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatida ishtirok etuvchi boshqa davlat organlari va tashkilotlari bilan o‘zaro hamkorlik qilish.jamiyat faoliyatida korrupsiya holatlari va xavf-xatarlarni aniqlash maqsadida aholi va xodimlar o‘rtasida so‘rovlar o‘tkazadi;
jamiyat tizimida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat ishlarini tashkil etish va xodimlarning huquqiy savodxonligini oshirishga qaratilgan konferensiyalar, yig‘ilishlar, seminarlar, tanlovlar va boshqa tadbirlarni tashkil etadi.
Korruptsiya - taraqqiyotga tahdid, xavfsizlikka xavf soluvchi xavfli jinoyatdir. Bu illatga qarshi kurashish nafaqat tegishli idoralarning, balki barchaning vazifasiga aylanishi kerak. Shundagina bu xavfni bartaraf eta olamiz!iyalar, yig‘ilishlar, seminarlar, tanlovlar va boshqa tadbirlarni tashkil etadi.

Внутренний контроль против коррупции
Обновленная политика Узбекистана опирается на высокие идеи по поднятию верховенства справедливости и закона в обществе на самый высокий уровень, внедрению современного эффективного государственного управления, формированию культуры стойкой нетерпимости к любым проявлениям коррупции на государственной службе. Прежде всего, мобилизация всех возможностей в интересах нашего народа, в соответствии с принципом, выдвинутым Президентом Ш.М. Мирзиеевым «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу» , в базовом контексте реформ определена как приоритетная задача.
Именно в этой связи борьба с коррупцией во всех сферах государства и общества с целью достижения действительно положительного результата реформ последовательно обеспечивает ее эффективность.
Опыт развитых стран, которые сегодня добились положительного прогресса в области борьбы с коррупцией, показывает, что основное внимание уделяется не только последствиям коррупционных проявлений, но и устранению причин и условий, их вызывающих, и чтобы это дало свой эффект на практике.
В международной практике одним из таких профилактических инструментов является так называемая система "комплаенс-контроля" по борьбе с коррупцией.
Ни для кого не секрет, что в последние годы в нашей стране начались масштабные реформы, направленные на борьбу с этой болезнью, ее профилактику, пресечение коррупции во всех сферах государства и общества.
В связи с этим, в соответствии с Указом Президента № ПФ-6013 от 29 июня 2020 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан» , одной из основных задач Агентства по противодействию коррупции в 2020-2021 годах является поэтапное внедрение системы внутреннего ведомственного контроля всех органах государственного и хозяйственного управления, предприятиях с государственной долей в уставном капитале, в том числе и в банках.
Также, в соответствии с от 6 июля 2021 года № ПП-5177 "О дополнительных мерах по эффективной организации антикоррупционной деятельности" , с 1 октября текущего года поручено наладить деятельность структур внутреннего контроля по противодействию коррупции во всех государственных органах и организациях, в том числе в областных органах власти.
В целях обеспечения выполнения вышеуказанного Указа приказом председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» от 26 октября 2020 года № 718-Н создано «Управление комплаенс-назорат».
18 октября 2021 года приказом № 1034-Н председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» был утверждено Положение Управления, а также изменено нименование Управления на «Управление внутреннего контроля и противодействия коррупции».
Основными функциями Управления являются следующие:
• Совершенствование деятельности общества по внутреннему контролю за противодействием коррупции;
• Профилактика коррупционных правонарушений в обществе и установление против них внутреннего контроля;
• Обеспечение эффективного функционирования и контроля системы внутреннего контроля по борьбе с коррупцией в обществе;
• Взаимодействие с другими государственными органами и организациями, участвующими во внутренней антикоррупционной деятельности.
В соответствии с возложенными на него обязанности Управление выполняет следующие функции:
• предоставляет разъяснения и рекомендации сотрудникам общества по вопросам внутреннего контроля против коррупции;
• анализирует поступающие обращения и обеспечивает их рассмотрение в установленном порядке.;
• проводит опросы среди населения и сотрудников с целью выявления случаев коррупции и рисков в деятельности общества;
• организует конференции, совещания, семинары, конкурсы и другие мероприятия, направленные на организацию работы по внутреннему контролю против коррупции в системе общества и повышение правовой грамотности сотрудников.
Коррупция — это угроза развитию, опасное преступление, угрожающее безопасности. Борьба с этим злом должна стать делом всех, а не только соответствующих органов. Только тогда мы устраним эту опасность!