Ichki korrupsiyaga qarshi kurashish va komplayens boshqarmasi xodimlari uchun ikki kunlik o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi
Aksiyadorlik jamiyatining ichki korrupsiyaga qarshi kurashish va komplayens boshqarmasi xodimlari...
"O'zbekiston temir yo'llari" aksiyadorlik jamiyati ichki korrupsiyaga qarshi nazorat va komplaens boshqarmasi xodimlari O'zbekiston Respublikasi korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan tashkil etilgan "davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaning oldini olish va komplaens-nazorat tizimini samarali joriy etish" mavzusida ikki kunlik o'quv seminarida ishtirok etdilar.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "korrupsiyaga qarshi kurashish ishlari samaradorligini baholashning reyting tizimini joriy etish chora-tadbirlari to'g'risida" 2022 yil 12 yanvardagi PF-81-son farmoniga muvofiq, samaradorligi "yaxshi"deb baholanadigan tashkilotlarning korrupsiyaga qarshi ijobiy tajribasini ommalashtirish bo'yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish nazarda tutilmoqda. Ma’lumki, "O‘zbekiston temir yo‘llari" aksiyadorlik jamiyati 2023-yil yakunlari bo‘yicha korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ish samaradorligi ko‘rsatkichlari bo‘yicha 89 ball bilan "yaxshi" reytingga ega tashkilotlar toifasiga 6-o‘rinni egallagan.
Ushbu ikki kunlik o‘quv seminari davomida "O‘zbekiston temir yo‘llari" aksiyadorlik jamiyatining Ichki korrupsiyaga qarshi kurashish va komplayens boshqarmasi xodimlari tomonidan murosasiz munosabatni shakllantirish, xodimlarning huquqiy ongi va madaniyatini oshirish doirasida Jamiyatda amalga oshirilayotgan ishlar namoyish etildi.
"O'zbekistonda davlat boshqaruvini takomillashtirish: korrupsiyaning oldini olish bo'yicha inklyuziv chora-tadbirlar" loyihasi doirasida tashkil etilgan, Yevropa Ittifoqi moliyaviy ko'magida giz, BMT TD, "mintaqaviy muloqot" va Latviya davlati bilan hamkorlikda amalga oshirilgan mazkur tadbirda davlat organlari va xususiy sektor faoliyatidagi korrupsiyaga qarshi ichki nazorat masalalari, xalqaro standartlar va eng yaxshi masalalar ko'rib chiqildi. Janubiy Koreya, Malayziya, Germaniya va Sloveniya kabi mamlakatlar tajribasi misolida tizimni joriy etish amaliyoti.

Состоялся двухдневный обучающий семинар для сотрудников Управления внутреннего антикоррупционного контроля и комплаенса
Сотрудники Управления внутреннего антикоррупционного контроля и комплаенса акционерного общества…
Сотрудники Управления внутреннего антикоррупционного контроля и комплаенса акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» приняли участие в двухдневном обучающем семинаре по теме «Эффективное внедрение системы предотвращения коррупции и комплаенс-контроля в государственных органах и организациях», организованном Агентством по противодействию коррупции Республики Узбекистан.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 12.01.2022 №УП-81 «О мерах по внедрению рейтинговой системы оценки эффективности работ по противодействию коррупции», предусматривается разработка и реализация мер по популяризации положительного антикоррупционного опыта организаций, эффективность которых оценивается как «хорошее». Известно, что акционерное общество «Узбекистон темир йуллари» по итогам 2023 года вошло в категорию организаций с рейтингом «хорошо» на 6-е место с 89 баллами по эффективности работы по противодействию коррупции.
В ходе данного двухдневного обучающего семинара сотрудники Управления внутреннего антикоррупционного контроля и комплаенса акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» выступили с презентацией, где демонстрировалась проводимая работа в Обществе в рамках формирования бескомпромиссного отношения, повышения правового сознания и культуры сотрудников.
На данном мероприятии, организованного в рамках проекта «Совершенствование государственного управления в Узбекистане: инклюзивные меры по предотвращению коррупции», реализуемого при финансовой поддержке Европейского союза в сотрудничестве с ГИЗ, ТД ООН, «Региональным диалогом» и Латвийским государством рассматривались вопросы внутреннего контроля против коррупции в деятельности госорганов и частного сектора, международные стандарты и лучшие практики внедрения системы на примере опыта таких стран, как Южная Корея, Малайзия, Германия и Словения.