Ichki korrupsiyaga qarshi kurashish va komplayens boshqarmasi xodimlari uchun ikki kunlik o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi
Aksiyadorlik jamiyatining ichki korrupsiyaga qarshi kurashish va komplayens boshqarmasi xodimlari...
"O'zbekiston temir yo'llari" aksiyadorlik jamiyati ichki korrupsiyaga qarshi nazorat va komplaens boshqarmasi xodimlari O'zbekiston Respublikasi korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan tashkil etilgan "davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaning oldini olish va komplaens-nazorat tizimini samarali joriy etish" mavzusida ikki kunlik o'quv seminarida ishtirok etdilar.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "korrupsiyaga qarshi kurashish ishlari samaradorligini baholashning reyting tizimini joriy etish chora-tadbirlari to'g'risida" 2022 yil 12 yanvardagi PF-81-son farmoniga muvofiq, samaradorligi "yaxshi"deb baholanadigan tashkilotlarning korrupsiyaga qarshi ijobiy tajribasini ommalashtirish bo'yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish nazarda tutilmoqda. Ma’lumki, "O‘zbekiston temir yo‘llari" aksiyadorlik jamiyati 2023-yil yakunlari bo‘yicha korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ish samaradorligi ko‘rsatkichlari bo‘yicha 89 ball bilan "yaxshi" reytingga ega tashkilotlar toifasiga 6-o‘rinni egallagan.
Ushbu ikki kunlik o‘quv seminari davomida "O‘zbekiston temir yo‘llari" aksiyadorlik jamiyatining Ichki korrupsiyaga qarshi kurashish va komplayens boshqarmasi xodimlari tomonidan murosasiz munosabatni shakllantirish, xodimlarning huquqiy ongi va madaniyatini oshirish doirasida Jamiyatda amalga oshirilayotgan ishlar namoyish etildi.
"O'zbekistonda davlat boshqaruvini takomillashtirish: korrupsiyaning oldini olish bo'yicha inklyuziv chora-tadbirlar" loyihasi doirasida tashkil etilgan, Yevropa Ittifoqi moliyaviy ko'magida giz, BMT TD, "mintaqaviy muloqot" va Latviya davlati bilan hamkorlikda amalga oshirilgan mazkur tadbirda davlat organlari va xususiy sektor faoliyatidagi korrupsiyaga qarshi ichki nazorat masalalari, xalqaro standartlar va eng yaxshi masalalar ko'rib chiqildi. Janubiy Koreya, Malayziya, Germaniya va Sloveniya kabi mamlakatlar tajribasi misolida tizimni joriy etish amaliyoti.

A two-day training seminar was held for employees of the Department of Internal Anti-Corruption Control and Compliance
Employees of the Internal Anti-Corruption Control and Compliance Department of the Joint-Stock Company…
Employees of the Department of Internal Anti-Corruption Control and Compliance of Uzbekiston Temir Yullari Joint Stock Company took part in a two-day training seminar on "Effective implementation of a corruption prevention and compliance control system in government agencies and organizations" organized by the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan.
In accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 12, 2022 No. UP-81 "On measures to introduce a rating system for evaluating the effectiveness of anti-corruption activities", it is planned to develop and implement measures to promote the positive anti-corruption experience of organizations whose effectiveness is assessed as "good". It is known that by the end of 2023, Uzbekiston Temir Yullari Joint Stock Company entered the category of organizations with a "good" rating in 6th place with 89 points in terms of anti-corruption effectiveness.
During this two-day training seminar, employees of the Department of Internal Anti-Corruption Control and Compliance of Uzbekiston Temir Yullari Joint Stock Company made a presentation demonstrating the ongoing work in the Company as part of the formation of an uncompromising attitude, increasing the legal awareness and culture of employees.
This event, organized within the framework of the project "Improving Public Administration in Uzbekistan: inclusive measures to prevent corruption", implemented with the financial support of the European Union in cooperation with the GIZ, the UN TD, the Regional Dialogue and the Latvian state, addressed issues of internal control against corruption in the activities of government agencies and the private sector, international standards and best practices. The practice of implementing the system is based on the experience of countries such as South Korea, Malaysia, Germany and Slovenia.