"Yashil makon": temir yo'l ishchilari hududlarni obodonlashtirish bilan faol shug'ullanmoqdalar
Bugungi kunda yurtimizning barcha shahar, tuman hamda viloyatlarida yashil tabiatni yaratish va uni ko‘paytirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatida faol amalga oshirilmoqda. Tarmoqning barcha korxona, zavod, tashkilot hamda muassasalarida birdek atrof-muhitni ko‘kalamzorlashtirishga alohida e’tibor qaratib kelinmoqda. Tizimda davlatimiz rahbarining joriy yilning 2 noyabr kuni o‘tkazgan yig‘ilishida belgilab bergan topshirig‘iga muvofiq, “Yashil makon” umummilliy loyihasi bo‘yicha sa’y-harakatlar puxta dastur va reja asosida olib borilmoqda. Ya’ni tizim tasarrufidagi 6ta mintaqaviy temir yo‘l uzellariga qarashli korxona, depo, stansiya, vokzallarning maydonidan kelib chiqqan holda mevali va manzarali ko‘chat va butalarni o‘tqazish loyihasi ishlab chiqildi va amaldagi ijrosi ham nazoratga olindi.
– “Yashil makon” umummilliy loyihasining amaldagi natijasi 2 noyabrdan 10 dekabrgacha bo‘lgan muddat ichida daraxt ekish bo‘yicha “Dolzarb 40 kunlik” deya e’tirof etildi, – deydi “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatining Yuqori turuvchi, mahalliy hokimiyat va o‘zini o‘zi boshqarish organlari bilan o‘zaro munosabatlar boshqarmasi boshlig‘i muovini Asror Turaxanov. – Mazkur loyiha doirasida Respublika miqyosidagi barcha temir yo‘l hududlarida 286ta yangi yashil maydon yaratildi. Shuningdek, loyiha doirasida Respublika bo‘ylab barcha temir yo‘l tizimiga qarashli yer maydonlariga 43 ming 126 tup manzarali, 3 ming 250 tup turli xil buta hamda 20 ming 90 tupdan ortiq har xil turdagi mevali ko‘chatlar ekildi. Bu ishlar kundalik ravishda boshqarma apparatidagi mas’ul xodimlar tomonidan qat’iy nazoratga olib borilmoqda. Shuning asnosida tizimga qarashli korxona va tashkilotlarning ichki va tashqi hududlariga, tasarrufdagi oromgoh hamda Temiryo‘lchilar madaniyat saroyi maydonlariga, temir yo‘l stansiyalari oralig‘idagi peregonlar atrofiga, zavod hamda korxonalarga ham manzarali ko‘chatlar bilan birga o‘rik, jiyda, olma, nok, yong‘oq kabi mevali daraxtlar ekilmoqda.
Shuni alohida e’tirof etish joizki, hozirgi kunda nafaqat yurtimizda balki, butun dunyoda sodir bo‘layotgan iqlim o‘zgarishlari barchamizni birdek tashvishga solmoqda. Amalga oshirilayotgan bu kabi ezgu loyihalar ona tabiatni asrashga va yurtimizni yashillikka burkashga yordam beradi. Mazkur loyihani bahor oylarida ham samarali davom ettirish esa har birimizga foyda keltirib, yangilanish va yasharish sari chorlaydi. Bu qilinayotgan ijobiy sa’y-harakatlar xalqimizga xos ezgu fazilatlarni qadrlash va ezgulikni yoshlar qalbi, ongu shuuriga singdirish, qishloq va shaharlar, tuman hamda mahallalarni ko‘rkam ko‘rinishga keltirishga xizmat qiladi.
Ushbu “Yashil makon” umummilliy loyihasida temir yo‘l tizimida faoliyat yuritayotgan yoshlar, barcha soha xodimlari va mutasaddi rahbarlar ham faol ishtirok etmoqda.

«Яшил макон»: Железнодорожники активно занимаются озеленением территорий
Сегодня создание и воспроизводство зеленой природы во всех городах, районах и областях нашей страны поднялось до уровня государственной политики.
Общенациональный проект” зеленое пространство “активно реализуется в акционерном обществе” Узбекистон темир йуллари". Особое внимание уделяется озеленению окружающей среды на всех предприятиях, заводах, организациях и учреждениях сети. В соответствии с поручением Главы нашего государства на заседании 2 ноября текущего года, усилия по реализации общенационального проекта “зеленое пространство” осуществляются на основе продуманной программы и плана. То есть, исходя из площадей предприятий, депо, станций, вокзалов, относящихся к 6 региональным железнодорожным узлам, находящимся в ведении системы, был разработан проект посадки фруктовых и декоративных насаждений и кустарников, а также под контролем фактического выполнения.
– Текущий результат общенационального проекта” зеленое пространство “признан” актуальным 40-дневным “по посадке деревьев в период со 2 ноября по 10 декабря, - говорит заместитель начальника управления по взаимодействию с вышестоящими, местными органами власти и самоуправления АО” Узбекистон темир йуллари " Асрор тураханов. - В рамках данного проекта во всех железнодорожных районах республики создано 286 новых зеленых насаждений. Также в рамках проекта по всей республике на земельных участках, относящихся к железнодорожной системе, высажено 43 тыс. 126 кустов декоративных, 3 тыс. 250 кустов различных видов кустарников и более 20 тыс. 90 кустов различных видов плодовых насаждений. Эти работы ежедневно находятся под строгим контролем ответственных сотрудников аппарата управления. В связи с этим на внутренних и внешних территориях предприятий и организаций, находящихся в ведении системы, на площадях лагеря и Дворца культуры железнодорожников, вокруг перегонов между железнодорожными станциями, на заводах и предприятиях, наряду с декоративными насаждениями, высаживаются такие плодовые деревья, как абрикосы, яблони, груши, грецкие орехи.
Отдельно стоит отметить, что климатические изменения, происходящие в настоящее время не только в нашей стране, но и во всем мире, волнуют всех нас в равной степени. Реализуемые подобные благородные проекты помогут сохранить мать-природу и окутать нашу страну зеленью. А эффективное продолжение этого проекта в весенние месяцы принесет пользу каждому из нас, призвав к обновлению и омоложению. Прилагаемые позитивные усилия будут способствовать тому, чтобы ценить благородные качества, присущие нашему народу, и прививать добро в сердца и умы молодежи, придавать красоту селам и городам, районам и махаллям.
В этом общенациональном проекте” зеленое пространство " активное участие принимает молодежь, работающая в железнодорожной системе, работники всех отраслей и ответственные руководители.