“O’zgidromet” markazi ma’lumotiga ko’ra joriy yilning 6 iyulidan 9 iyuligacha O’zbekistonga Eron huddlaridan quruq va issiqlik havo kirib kelmoqda. Havo qarori kechalari 25 - 27 °, kunduz kunlari 41-43 °, shimolda, janubda va cho’l hududlarida 44 - 46 ° gacha bo'ladi.
Albatta Bunday Issiq havo Paytida Po’lat Izlaridagi harorat Yanada Yuqori Bo’ladi. Shu bois, harakat xavfsizligini ta’binlash maqsadida 2021 yil 9 iyul sanasiga qadar cho’l hudlarida poyezdlar harakat jadvalida o'zgarishlar kuzatilishi mumkin.

Due to the abnormal increase in air temperature, changes in the train schedule are expected.
According to Uzhydromet, an influx of hot and dry air from Iran continues to enter the territory of the Republic of Uzbekistan from July 6 to 9 this year. The air temperature is expected to be +25, +27 at night, +41, +43 in the north of the Republic during the day, and +44, +46 degrees Celsius in the south and desert territory.
In such hot weather, the temperature on the railway tracks is correspondingly much higher. In this regard, in order to ensure traffic safety, changes are expected to be made to the train schedule in the desert territories of the Republic by July 9 this year.