O’zbekiston yuqori tezlikda harakatlanuvchi poezdlar reytingida 17-o’rinni egalladi.
Reyting poezdlarning rekord tezligi, operasiyaviy tezligi, temiryo’l yo’nalishlari va aholining qamrovi bo’yicha ko’rsatkichlarni inobatga olib tuzilgan.
GoEuro hisob-kitobicha, O’zbekistonda poezdlarning tezligi soatiga 255 kilometrni, operasiyaviy tezlik esa 250 km/soatni tashkil qiladi.
Reyting natijalariga ko’ra, O’zbekiston temiryo’l tizimida yuqori tezlikda harakatlanuvchi poezdlarning ulushi 8,21 foizni tashkil qiladi va aholining 9,01 foizi tezyurar poezdlardan foydalanadi.
Qayd qilinishicha, O’zbekiston aholisi yuqori tezlikda harakatlanuvci poezdning 1 kilometri uchun 0,18 evro to’laydi va bu ko’rsatkich bo’yicha mamlakat dunyoda 17 o’rinni egallaydi.⁠

GoEuro This ranking is called Global High-Speed Train Ranking.
The rating is based on record train speeds, operating speeds, railway routes and population coverage.
According to GoEuro, the speed of trains in Uzbekistan is 255 kilometers per hour, and the operating speed is 250 km / h.
According to the rating, the share of high-speed trains in the railway system of Uzbekistan is 8.21%, and 9.01% of the population uses high-speed trains.
It is noted that the population of Uzbekistan pays 0.18 euros per kilometer for a high-speed train, which ranks the country 17th in the world.