O'zbekiston-Rossiya: metall konstruksiyalarni ishlab chiqaruvchi yetakchi zavodlar bilan muzokaralar
Amudaryo ustidan o‘tuvchi qo‘shma ko‘prik hamda “Shovot – Qorao‘zak” temir yo‘l liniyasini qurish loyihasi doirasida, joriy yil 26-28 oktyabr kunlari Rossiya Federatsiyasining Belgorod va Voronej shaharlarida “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ Bosh menejeri – Bosh muhandisi rahbarligidagi ishchi guruhning “StalMost” AJning savdo bo‘yicha direktori A.B.Komaristov , "V.A.Sklyarenko nomidagi BZMMK" AJ direktori V.V.Sklyarenko  va “Voronejstalmost” AJ bosh direktori A.V.Borovikov  bilan yig‘ilishlar bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida Qipchoq qishlog‘i yaqinida Amudaryo bo‘ylab 412 metr uzunlikdagi temir yo‘l va avtomobil metall ko‘prigi uchun metall konstruksiyalarini ishlab chiqarish bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
“StalMost” AJda bo‘lib o‘tgan uchrashuv yakunlariga ko‘ra, hamda barcha zarur jihatlarni (texnik, texnologik, moliyaviy va h.k.) har tomonlama va chuqur o‘rganish natijasida Tomonlar o‘zaro kelishuvga va qarorga kelishildi. Ya‘ni, “StalMost” AJ tomonidan o‘z tijorat taklifini taqdim etadi, bunda “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJning yetkazib berish shartlarini inobatga olgan holda, eng yaxshi taklifni tanlov asosida ko‘rib chiqiladi. “StalMost” AJ Rossiya Federasiyasidagi metall konstruksiyalarni ishlab chiqaruvchilarning yetakchi zavodlaridan biri bo‘lib, temir yo‘l, avto yo‘l, piyodalar va birlashtirilgan ko‘priklar uchun metall konstruksiyalar, po‘lat plitalar qoziq panellari, shuningdek, qurilish metall konstruksiyalari: fermlar, to‘sinlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan, ustunlar va boshqalar. Korxona oyiga 3,5 ming tonna hajmdagi har qanday murakkablikdagi metall konstruksiyalarni ishlab chiqarishga qodir.
“V.A.Sklyarenko nomidagi BZMMK” AJ zavod direktori V.V.Sklyarenko uchrashuv davomida mazkur korxona, Rossiya yo‘llarida po‘latdan yasalgan ko‘priklar, yo‘l o‘tkazgichlar va yo‘l o‘tkazgichlarni ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi korxonalardan biri, shuningdek, doimiy yangilanib turadigan va yangilanadigan uskunalar bilan jihozlangan zamonaviy va yuqori mexanizatsiyalashgan korxona ekanligini maʼlum qildi.
Taqdimot davomida “Voronejstalmost” AJ bosh direktori A.V.Borovikov korxona 1948-yilda tashkil etilganligi, Rossiya yo‘llarida temir yo‘l va avto yo‘l ko‘priklar, yo‘l o‘tkazgichlar va estakadlar ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi korxonalardan biriligi, shuningdek, doimiy ravishda yangilanib turadigan va modernizatsiya qilinadigan uskunalar bilan jihozlangan zamonaviy va yuqori mexanizatsiyalashgan korxona ekanligi to‘g‘risida maʼlumot berdi. Xususan, Korxona oyiga 4600 tonna hajmdagi har qanday murakkablikdagi metall konstruksiyalarni ishlab chiqarishga qodir ekanligi, zavodda 1500 ga yaqin yuqori malakali ishchi va muhandislar mehnat qilishi, korxonada ishlab chiqarishni texnik jihatdan tayyorlashni yuqori saviyada amalga oshirishi va mahsulotlarning eng yaxshi sifatini taʼminlash imkonini beruvchi kompyuter texnologiyalaridan keng foydalanilishi taʼkidlab o‘tildi.

В рамках реализации проекта «Строительство новой железнодорожной линии Шават – Караузяк со строительством совмещенного моста через реку Амударья» 26-28 октября в городах Белгород и Воронеж (Российская Федерация), состоялись встречи рабочей группы под руководством главного менеджера – главного инженера АО «Узбекистон темир йуллари» Махаматова З.Э. с руководством АО «СтальМост» во главе с директором по продажам Комаристовым А.Б., Директором АО «БЗММК им. В.А.Скляренко» Скляренко В.В. и Генеральным директором АО «Воронежстальмост» Боровиковым А.В.
В ходе переговоров обсуждены вопросы сотрудничества по изготовлению металлоконструкций для совмещенного железнодорожного и автодорожного металлического моста длиной 412 метров через реку Амударья в районе поселка Кипчак.
По итогам проведенной встречи в АО «СтальМост», а также в результате всесторонней и тщательной проработки всех необходимых аспектов (технических, технологических, финансовых и др.), Стороны приняли решение, что АО «СтальМост» предоставит коммерческое предложение с учетом предъявленных АО «Узбекистон темир йуллари» условий поставки, для дальнейшего рассмотрения в рамках конкурсного отбора наилучшего предложения. АО «СтальМост» является одним из ведущих заводов производителей металлоконструкций Российской Федерации и специализируется на изготовлении, металлоконструкций для железнодорожных, автодорожных, пешеходных и совмещенных мостов, стальных шпунтовых панелей, а также строительных металлоконструкций: ферм, балок, колонн и т.д. Предприятие способно выпускать любые металлоконструкции любой сложности в объеме 3,5 тысячи тонн в месяц.
Директор завода АО «БЗММК им. В.А. Скляренко» Скляренко В.В. в ходе встречи сообщил, что завод является одним из ведущих предприятий по производству стальных автодорожных мостов, путепроводов и эстакад на дорогах России, а также современным и высокомеханизированным предприятием, с постоянно обновляемым и модернизируемым оборудованием.
В ходе встречи с генеральным директором АО «Воронежстальмост» Боровиковым А.В., на презентации рассказали, что завод основан в 1948 году, и является одним из ведущих предприятий по производству стальных автодорожных и железнодорожных мостов, путепроводов и эстакад на дорогах России, а также современным и высокомеханизированным предприятием. Оно способно выпускать металлоконструкции любой сложности в объеме 4600 тонн в месяц, на заводе трудится около 1500 высококвалифицированных рабочих и инженеров. На предприятии широко применяются компьютерные технологии, позволяющие на высоком уровне производить конструкционные материалы и обеспечивать наилучшее их качество.