O'zbekiston-Rossiya: metall konstruksiyalarni ishlab chiqaruvchi yetakchi zavodlar bilan muzokaralar
Amudaryo ustidan o‘tuvchi qo‘shma ko‘prik hamda “Shovot – Qorao‘zak” temir yo‘l liniyasini qurish loyihasi doirasida, joriy yil 26-28 oktyabr kunlari Rossiya Federatsiyasining Belgorod va Voronej shaharlarida “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ Bosh menejeri – Bosh muhandisi rahbarligidagi ishchi guruhning “StalMost” AJning savdo bo‘yicha direktori A.B.Komaristov , "V.A.Sklyarenko nomidagi BZMMK" AJ direktori V.V.Sklyarenko  va “Voronejstalmost” AJ bosh direktori A.V.Borovikov  bilan yig‘ilishlar bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida Qipchoq qishlog‘i yaqinida Amudaryo bo‘ylab 412 metr uzunlikdagi temir yo‘l va avtomobil metall ko‘prigi uchun metall konstruksiyalarini ishlab chiqarish bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
“StalMost” AJda bo‘lib o‘tgan uchrashuv yakunlariga ko‘ra, hamda barcha zarur jihatlarni (texnik, texnologik, moliyaviy va h.k.) har tomonlama va chuqur o‘rganish natijasida Tomonlar o‘zaro kelishuvga va qarorga kelishildi. Ya‘ni, “StalMost” AJ tomonidan o‘z tijorat taklifini taqdim etadi, bunda “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJning yetkazib berish shartlarini inobatga olgan holda, eng yaxshi taklifni tanlov asosida ko‘rib chiqiladi. “StalMost” AJ Rossiya Federasiyasidagi metall konstruksiyalarni ishlab chiqaruvchilarning yetakchi zavodlaridan biri bo‘lib, temir yo‘l, avto yo‘l, piyodalar va birlashtirilgan ko‘priklar uchun metall konstruksiyalar, po‘lat plitalar qoziq panellari, shuningdek, qurilish metall konstruksiyalari: fermlar, to‘sinlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan, ustunlar va boshqalar. Korxona oyiga 3,5 ming tonna hajmdagi har qanday murakkablikdagi metall konstruksiyalarni ishlab chiqarishga qodir.
“V.A.Sklyarenko nomidagi BZMMK” AJ zavod direktori V.V.Sklyarenko uchrashuv davomida mazkur korxona, Rossiya yo‘llarida po‘latdan yasalgan ko‘priklar, yo‘l o‘tkazgichlar va yo‘l o‘tkazgichlarni ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi korxonalardan biri, shuningdek, doimiy yangilanib turadigan va yangilanadigan uskunalar bilan jihozlangan zamonaviy va yuqori mexanizatsiyalashgan korxona ekanligini maʼlum qildi.
Taqdimot davomida “Voronejstalmost” AJ bosh direktori A.V.Borovikov korxona 1948-yilda tashkil etilganligi, Rossiya yo‘llarida temir yo‘l va avto yo‘l ko‘priklar, yo‘l o‘tkazgichlar va estakadlar ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi korxonalardan biriligi, shuningdek, doimiy ravishda yangilanib turadigan va modernizatsiya qilinadigan uskunalar bilan jihozlangan zamonaviy va yuqori mexanizatsiyalashgan korxona ekanligi to‘g‘risida maʼlumot berdi. Xususan, Korxona oyiga 4600 tonna hajmdagi har qanday murakkablikdagi metall konstruksiyalarni ishlab chiqarishga qodir ekanligi, zavodda 1500 ga yaqin yuqori malakali ishchi va muhandislar mehnat qilishi, korxonada ishlab chiqarishni texnik jihatdan tayyorlashni yuqori saviyada amalga oshirishi va mahsulotlarning eng yaxshi sifatini taʼminlash imkonini beruvchi kompyuter texnologiyalaridan keng foydalanilishi taʼkidlab o‘tildi.

Uzbekistan – Russia: Negotiations with leading manufacturers of metal structures
As part of the implementation of the project "Construction of a new railway line Shavat – Karauzyak with the construction of a combined bridge over the Amu Darya River" on October 26-28 in the cities of Belgorod and Voronezh (Russian Federation), meetings of the working group led by the chief manager – Chief engineer of JSC Uzbekistan Temir Yullari Z.E. Makhamatov with the management of JSC Stalmost headed by with Sales Director Komaristov A.B., Director of JSC "BZMMK named after V.A.Sklyarenko" Sklyarenko V.V. and General Director of JSC "Voronezhstalmost" Borovikov A.V.
During the talks, issues of cooperation on the manufacture of metal structures for a combined railway and highway metal bridge with a length of 412 meters across the Amu Darya River near the village of Kipchak were discussed.
Following the results of the meeting held at Stalmost JSC, as well as as a result of comprehensive and thorough study of all necessary aspects (technical, technological, financial, etc.), the Parties decided that Stalmost JSC would provide a commercial offer, taking into account the delivery conditions presented by Uzbekistan Temir Yullari JSC, for further consideration within the framework of competitive selection of the best offer. JSC Stalmost is one of the leading manufacturers of metal structures in the Russian Federation and specializes in the manufacture of metal structures for railway, road, pedestrian and combined bridges, steel sheet panels, as well as building metal structures: trusses, beams, columns, etc. The company is capable of producing any metal structures of any complexity in the amount of 3.5 thousand tons per month.
During the meeting, the director of the plant of JSC "BZMMK named after V.A. Sklyarenko" V.V. Sklyarenko said that the plant is one of the leading enterprises for the production of steel road bridges, overpasses and overpasses on Russian roads, as well as a modern and highly mechanized enterprise with constantly updated and modernized equipment.
During the meeting with the CEO of JSC Voronezhstalmost At the presentation, Borovikov A.V. was told that the plant was founded in 1948, and is one of the leading enterprises for the production of steel road and railway bridges, overpasses and overpasses on Russian roads, as well as a modern and highly mechanized enterprise. It is capable of producing metal structures of any complexity in the amount of 4,600 tons per month, the plant employs about 1,500 highly qualified workers and engineers. Computer technologies are widely used at the enterprise, which make it possible to produce structural materials at a high level and ensure their best quality.