Xo‘jakentda temiryo‘lchi yoshlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 2 dekabrdagi  “Volontyorlik faoliyati to‘g‘risida”gi Qonuni ijrosini ta’minlash hamda “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati  Yetakchilar Kengashi tashabbusi bilan boshqarma, korxona, tashkilot va muassasalarda faoliyat olib borayotgan 60 nafar temiryo‘lchi faol yoshlar ishtirokidaXo‘jakent dam olish maskanida temir yo‘l tizimida volontyorlik faoliyatini tashkil etish bo‘yicha o‘quv-seminar tashkil etildi.
O‘quv-seminarini mazmunli va tartibli tashkil etish maqsadida ishchi-guruh tomonidan dastur mexanizmi ishlab chiqildi. Unga ko‘ra, ishtirokchilar poyezdga joylashtirilib, vaqtdan unumli foydalangan holda o‘zaro tanishib, do‘stona munosabatlardan so‘ng barchani alohida 4 guruhga bo‘lib chiqildi. Xo‘jakent dam olish maskaniga ishtirokchilar joylashtirilib, so‘ng nonushta bilan ta’minlandi. Keyin esa dasturning asosiy qismidan biri bo‘lgan umumiy volontyorlik tushunchalari, O‘zbekistonda volontyorlar harakati faoliyati, tegishli Qonunlar yuzasidan O‘zbekiston volontyorlar assosiasiyasi hamda Yoshlar ishlari agentligi volontyorlar bo‘limidan taklif etilgan tajribali xodimlar orqali ma’lumotlar yetkazildi.
Seminarning quvnoq va ko‘tarinki kayfiyatda o‘tishini ta’minlashga mo‘ljallangan dastur bo‘yichi ishtirokchilar bilan interfaol, jamoaviy muhitni shakllantiruvchi o‘yinlar tashkil etildi. Uchrashuv davomida guruhlarga bo‘lingan har bir jamoaga vazifa sifatida turli xildagi volontyorlik faoliyatini rivojlantirish, tashkil etish va loyihalarni amalda qo‘llash bo‘yicha fikr va takliflari eshitilib muhokama qilindi. Shundan so‘ng yoshlarda liderlik qobilyatlarini shakllantirish, vaqt boshqaruvi (time managment) va yoshlarni turli usullar bilan rag‘batlantirishning metodlari bo‘yicha trening bo‘lib o‘tdi. Ishtirokchilar bilan tushlikdan so‘ng, tabiat qo‘ynida kichik ko‘ngilochar ekskursiya va fotosessiya tashkil etildi. O‘quv seminar yakunida esa “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ Yetakchilar Kengashi raisi, jamiyat sport targ‘ibotchisi O.A.Sadriddinov tomonidan tadbirda faol ishtirok etgan yoshlar taqdirlandi.
Kunning yakuniga borib ishtirokchilarning ortga qaytishlari vaqtida, ya’ni poyezdda, iqtidorli yoshlarimizning gitara cholg‘usi ijrosidagi qo‘shiqlari bilan Toshkent janubiy

Ensuring the implementation of the Law of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 2, 2019 "On volunteer activities" and on the initiative of the Youth Council of Uzbekistan Temir Yullari JSC, a seminar on the organization of volunteer activities in the railway system was held for 60 young railway workers operating in structural divisions, enterprises, organizations and institutions on the basis of the Khojikent recreation area.
To organize a meaningful training seminar, the working group has developed a specific and meaningful program. The departure of the seminar participants was organized by train. On the way, the young people had the opportunity to get to know each other and have fun on the way to the Khojikent recreation area.
Upon arrival, all participants were accommodated in the rooms of the recreation area, and breakfast was organized for them. After that, the youth was divided into 4 separate groups. They were provided with information about the general concepts of volunteerism and the activities of the volunteer movement in Uzbekistan as a whole, as well as specialized volunteers from the Association of Volunteers of Uzbekistan and the Agency for Youth Affairs.
During the seminar, ideas and proposals for the development, organization and implementation of various volunteer activities were heard and discussed. Thematic tasks were solved in an interactive form in each of the groups. This was followed by training on youth leadership development, time management and various ways to motivate young people. The seminar program was held in a warm, friendly atmosphere.
After the lunch break, a short tour of the foothills of Khojikent was organized for everyone.
Following the results of the training seminar, the leader of the Youth Council of Uzbekistan Temir Yullari JSC O.A.Sadriddinov noted the young people who took the most active part in the event and encouraged them with memorable gifts.