Ijtimoiy sheriklik tamoyillari asosida yig'ilish bo'lib o'tdi
"O'zbekiston temir yo'llari" AJ va O'zbekiston temir yo'lchilar va transport quruvchilar kasaba uyushmasi Respublika Kengashining kengaytirilgan qo'shma Majlisi bo'lib o'tdi.
Majlis ishida "O'zbekiston temir yo'llari" AJ boshqaruvi raisining o'rinbosari vazifasini bajaruvchi M. Rajabov, O'zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi kengashi xodimlarini ijtimoiy-iqtisodiy himoya qilish bo'limi boshlig'i M. Isayev, O'zbekiston temir yo'l va transport quruvchilari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi raisi K. Sobirov hamda boshqa mansabdor shaxslar, boshqarmalar, markazlar, xizmatlar, mintaqaviy temir yo 'l uzellari va korxonalar, tashkilotlar, muassasalar rahbarlari, shuningdek kasaba uyushmasi boshlang'ich bo' linmalari raislari va faollari, Respublika Kengashi a ' zolari.
Uchrashuv boshida O'zbekiston temir yo'lchilar va transport quruvchilar kasaba uyushmasi Respublika Kengashi raisi Majlisning kun tartibini taqdim etdi. Keyinchalik 2021-2023 yillarda "O'zbekiston temir yo'llari" AJ boshqaruvi va O'zbekiston temir yo'lchilar va transport quruvchilari kasaba uyushmasining Respublika Kengashi o'rtasidagi tarmoq bitimiga muvofiq 2021 yilda majburiyatlarni bajarish bo'yicha ma'ruza e'lon qilindi. Xususan, 2021-yilgi hisobot yilida ijtimoiy sheriklik tamoyillari asosida birgalikda olib borilgan ishlar tufayli bitimning 177 ta majburiyatidan 176 tasi to'liq bajarilganligi qayd etildi. Kasaba uyushmasi tomonidan amalga oshirilgan ishlar to'g'risidagi hisobotga ko'ra, 2021-yilda 1 ta bitim va 86 ta jamoa shartnomalari tuzilgan bo'lib, ular orqali 91889 ta temir yo'l va transport quruvchilari qamrab olingan, xususan, korxonalarning iqtisodiy salohiyatini hisobga olgan holda ishchilar, yoshlar, ayollar, pensionyerlar, nogironlarning ijtimoiy-iqtisodiy manfaatlarini himoya qilish, sog'liqni saqlash, bandlik, mehnatga haq to'lash ta'minlandi, bu va boshqa ko'p narsalar haqida yig'ilishda barcha yo'nalishlarda bajarilgan ishlar haqida ma'lumot berildi.
Shuningdek, "O'zbekiston temir yo'llari" AJ korxonalarida mehnatni muhofaza qilish va xavfsizlik qoidalariga rioya etilishi, baxtsiz hodisalarning oldini olish bo'yicha olib borilayotgan profilaktika ishlari to'g'risida ma'ruzalar tinglandi. Mehnat sharoitlari va muhofazasini yaxshilashga jami 24,2 mlrd.so'm sarflangani, shundan "mehnatni muhofaza qilish jamg'armasi" ga 1,85 mlrd. so'm, atrof – muhitni muhofaza qilish tadbirlarini amalga oshirish uchun 305,2 mln. so'm, ishchilarni kombinezon va shaxsiy himoya vositalari bilan ta'minlash uchun 8,5 mlrd. so'm ajratilgani qayd etildi. Xususan, 6501 nafar xodimga 2,42 mlrd.so'mlik sut mahsulotlari taqsimlanganligi, ishchilar 4,49 mlrd. so'mga sug'urta qilinganligi, 2021 yilda boquvchisini yo'qotganlarga 6,48 mlrd. so'mlik to'lovlarga sarflanganligi, shuningdek, kelajak uchun takliflar bildirilganligi haqida ma'lumot berildi.
Bundan tashqari, "O'zbekiston temir yo'llari" AJ tasarrufidagi bolalar sog'lomlashtirish oromgohlarida bolalar dam olishini tashkil etish, sog'lomlashtirish tadbirlarini ishlab chiqish, shuningdek, ularning amalga oshirilishi ustidan tizimli nazorat va monitoringni ta'minlash masalalari ko'rib chiqildi.
Shu bilan birga, kasaba uyushmalari qo'mitalari raislari va korxonalarning bosh muhandislari so'zga chiqdilar. Majlisga taklif etilgan O'zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi kengashi mehnatkashlarni ijtimoiy-iqtisodiy himoya qilish bo'limi mudiri M. Isayev O'zbekiston kasaba uyushmalari hayotidagi o'zgarishlar, innovatsiyalar va temir yo'lchilar kasaba uyushmasining bu boradagi rolini alohida ta'kidladi.
Majlis yakunlari bo'yicha tashkiliy masalalar bo'yicha ma'lumotlar ham taqdim etildi, keyingi rejalarni belgilab beruvchi qarorlar qabul qilindi va Respublika kengashi a'zolari tomonidan bir ovozdan ma'qullandi.

A meeting was held based on the principles of social partnership
An expanded joint meeting of Uzbekistan Temir Yullari JSC and the Republican Council of the Trade Union of Railway Workers and Transport Builders of Uzbekistan took place.
The meeting was attended by M.Rajabov, Acting Deputy Chairman of the Board of Uzbekistan Temir Yullari JSC, M.Isaev, Head of the Department of Socio–economic protection of employees of the Council of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan, K. Sabirov, Chairman of the Republican Council of the Trade Union of Railway Workers and Transport Builders of Uzbekistan and other officials, heads of departments, centers, services, regional railway junctions and heads of enterprises, organizations, institutions, as well as chairmen and activists of the primary links of the trade union, members of the Republican Council.
At the beginning of the meeting, the chairman of the Republican Council of the Trade Union of Railway Workers and Transport Builders of Uzbekistan presented the agenda of the meeting. Further, a report was announced on the fulfillment of obligations in 2021 according to the Sectoral Agreement between the Board of Uzbekistan Temir Yullari JSC and the Republican Council of the Trade Union of Railway Workers and Transport Builders of Uzbekistan for 2021-2023. In particular, it was noted that due to joint work in the reporting year 2021, 176 of the 177 obligations of the agreement were fully fulfilled on the principles of social partnership. According to the report on the work carried out by the trade union, 1 agreement and 86 collective agreements were concluded in 2021, through which 91889 railway workers and transport builders were covered, in particular, taking into account the economic potential of enterprises, the protection of the socio-economic interests of workers, youth, women, pensioners, the disabled, health protection, employment, remuneration was ensured Information about this and much more was provided at the meeting on the work done in all directions.
Reports were also heard on compliance with the rules of occupational safety and health at the enterprises of Uzbekistan Temir Yullari JSC, on the ongoing preventive work to prevent accidents. It was noted that a total of 24.2 billion rubles were spent on improving working conditions and safety.Of these, 1.85 billion rubles were allocated to the "Labor Protection Fund".sum, for the implementation of environmental protection measures – 305.2 million.sum, 8.5 billionsum for the provision of workers with overalls and personal protective equipment. In particular, information was provided that dairy products were distributed to 6501 employees, which amounted to 2.42 billion rubles.soums, employees were insured for 4.49 billion.soums, 6.48 billion rubles were spent in 2021.sums for payments to those who lost their breadwinner, and suggestions were also made for the future.
In addition, issues related to the organization of children's recreation in children's health camps run by Uzbekistan Temir Yullari JSC, the development of health measures, as well as issues of ensuring systematic control and monitoring of their implementation were considered.
At the same time, the chairmen of the trade union committees and the chief engineers of the enterprises spoke. Invited to the meeting, M.Isaev, head of the Department of socio-economic protection of workers of the Council of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan, highlighted the changes taking place in the life of trade unions in Uzbekistan, innovations and the role of the railway workers' union in this issue.
Following the meeting, information on organizational issues was also provided, decisions were made with the definition of further plans and unanimously approved by the members of the Republican Council.