Ijtimoiy sheriklik tamoyillari asosida yig'ilish bo'lib o'tdi
"O'zbekiston temir yo'llari" AJ va O'zbekiston temir yo'lchilar va transport quruvchilar kasaba uyushmasi Respublika Kengashining kengaytirilgan qo'shma Majlisi bo'lib o'tdi.
Majlis ishida "O'zbekiston temir yo'llari" AJ boshqaruvi raisining o'rinbosari vazifasini bajaruvchi M. Rajabov, O'zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi kengashi xodimlarini ijtimoiy-iqtisodiy himoya qilish bo'limi boshlig'i M. Isayev, O'zbekiston temir yo'l va transport quruvchilari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi raisi K. Sobirov hamda boshqa mansabdor shaxslar, boshqarmalar, markazlar, xizmatlar, mintaqaviy temir yo 'l uzellari va korxonalar, tashkilotlar, muassasalar rahbarlari, shuningdek kasaba uyushmasi boshlang'ich bo' linmalari raislari va faollari, Respublika Kengashi a ' zolari.
Uchrashuv boshida O'zbekiston temir yo'lchilar va transport quruvchilar kasaba uyushmasi Respublika Kengashi raisi Majlisning kun tartibini taqdim etdi. Keyinchalik 2021-2023 yillarda "O'zbekiston temir yo'llari" AJ boshqaruvi va O'zbekiston temir yo'lchilar va transport quruvchilari kasaba uyushmasining Respublika Kengashi o'rtasidagi tarmoq bitimiga muvofiq 2021 yilda majburiyatlarni bajarish bo'yicha ma'ruza e'lon qilindi. Xususan, 2021-yilgi hisobot yilida ijtimoiy sheriklik tamoyillari asosida birgalikda olib borilgan ishlar tufayli bitimning 177 ta majburiyatidan 176 tasi to'liq bajarilganligi qayd etildi. Kasaba uyushmasi tomonidan amalga oshirilgan ishlar to'g'risidagi hisobotga ko'ra, 2021-yilda 1 ta bitim va 86 ta jamoa shartnomalari tuzilgan bo'lib, ular orqali 91889 ta temir yo'l va transport quruvchilari qamrab olingan, xususan, korxonalarning iqtisodiy salohiyatini hisobga olgan holda ishchilar, yoshlar, ayollar, pensionyerlar, nogironlarning ijtimoiy-iqtisodiy manfaatlarini himoya qilish, sog'liqni saqlash, bandlik, mehnatga haq to'lash ta'minlandi, bu va boshqa ko'p narsalar haqida yig'ilishda barcha yo'nalishlarda bajarilgan ishlar haqida ma'lumot berildi.
Shuningdek, "O'zbekiston temir yo'llari" AJ korxonalarida mehnatni muhofaza qilish va xavfsizlik qoidalariga rioya etilishi, baxtsiz hodisalarning oldini olish bo'yicha olib borilayotgan profilaktika ishlari to'g'risida ma'ruzalar tinglandi. Mehnat sharoitlari va muhofazasini yaxshilashga jami 24,2 mlrd.so'm sarflangani, shundan "mehnatni muhofaza qilish jamg'armasi" ga 1,85 mlrd. so'm, atrof – muhitni muhofaza qilish tadbirlarini amalga oshirish uchun 305,2 mln. so'm, ishchilarni kombinezon va shaxsiy himoya vositalari bilan ta'minlash uchun 8,5 mlrd. so'm ajratilgani qayd etildi. Xususan, 6501 nafar xodimga 2,42 mlrd.so'mlik sut mahsulotlari taqsimlanganligi, ishchilar 4,49 mlrd. so'mga sug'urta qilinganligi, 2021 yilda boquvchisini yo'qotganlarga 6,48 mlrd. so'mlik to'lovlarga sarflanganligi, shuningdek, kelajak uchun takliflar bildirilganligi haqida ma'lumot berildi.
Bundan tashqari, "O'zbekiston temir yo'llari" AJ tasarrufidagi bolalar sog'lomlashtirish oromgohlarida bolalar dam olishini tashkil etish, sog'lomlashtirish tadbirlarini ishlab chiqish, shuningdek, ularning amalga oshirilishi ustidan tizimli nazorat va monitoringni ta'minlash masalalari ko'rib chiqildi.
Shu bilan birga, kasaba uyushmalari qo'mitalari raislari va korxonalarning bosh muhandislari so'zga chiqdilar. Majlisga taklif etilgan O'zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi kengashi mehnatkashlarni ijtimoiy-iqtisodiy himoya qilish bo'limi mudiri M. Isayev O'zbekiston kasaba uyushmalari hayotidagi o'zgarishlar, innovatsiyalar va temir yo'lchilar kasaba uyushmasining bu boradagi rolini alohida ta'kidladi.
Majlis yakunlari bo'yicha tashkiliy masalalar bo'yicha ma'lumotlar ham taqdim etildi, keyingi rejalarni belgilab beruvchi qarorlar qabul qilindi va Respublika kengashi a'zolari tomonidan bir ovozdan ma'qullandi.

Состоялось расширенное совместное заседание АО “Узбекистон темир йуллари” и Республиканского Совета профсоюза железнодорожников и транспортных строителей Узбекистана.
В работе заседания приняли участие М.Раджабов – и.о. заместителя председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари», М.Исаев – начальник отдела социально-экономической защиты работников Совета Федерации профсоюзов Узбекистана, К.Сабиров – председатель Республиканского Совета профсоюза железнодорожников и транспортных строителей Узбекистана и другие должностные лица, начальники управлений, центров, служб, региональных железнодорожных узлов и руководители предприятий, организаций, учреждений, а также председатели и активисты первичных звеньев профсоюза, члены Республиканского Совета.
В начале встречи председатель Республиканского Совета профсоюза железнодорожников и транспортных строителей Узбекистана представил повестку дня заседания. Далее был озвучен доклад по исполнению в 2021 году обязательств согласно Отраслевого соглашения между правлением АО «Узбекистон темир йуллари» и Республиканским Советом профсоюза железнодорожников и транспортных строителей Узбекистана на 2021-2023 годы. В частности, было отмечено, что благодаря совместной работе в отчётный 2021-ый год на принципах социального партнёрства из 177 обязательств соглашения в полном объеме выполнены 176. Согласно отчету о проведенной профсоюзом работе, за 2021 год заключены 1 соглашение и 86 коллективных договоров, посредством которых были охвачены 91889 железнодорожников и транспортнеых строителей, в частности, с учетом экономического потенциала предприятий была обеспечена защита социально-экономических интересов работников, молодежи, женщин, пенсионеров, инвалидов, охрана здоровья, занятость, оплата труда, об этом и многом другом на встрече была предоставлена информация о проделанной работе во всех направлениях.
Также были заслушаны доклады о соблюдении правил охраны труда и техники безопасности на предприятиях АО «Узбекистон темир йуллари», о проводимой профилактической работы по предупреждению несчастных случаев. Было отмечено, что на улучшение условий и охраны труда было потрачено в общей сложности 24,2 млрд.сумов, из них на «Фонд охраны труда» было выделено 1,85 млрд.сум, для реализации мероприятий по охране окружающей среды – 305,2 млн.сум, 8,5 млрд.сум на обеспечение работников спецодеждой и средствами индивидуальной защиты. В частности, была предоставлена информация о том, что на 6501 работника была распределена молочная продукция, что составило 2,42 млрд.сумов, работники были застрахованы на 4,49 млрд.сумов, в 2021 году было потрачено 6,48 млрд.сумов на выплаты потерявшим кормильца, а также были высказаны предложения на будущее.
Кроме того, рассматривались вопросы, касающиеся организации отдыха детей в детских оздоровительных лагерях, находящихся в ведении АО «Узбекистон темир йуллари», разработки оздоровительных мероприятий, а также вопросы обеспечения системного контроля и мониторинга за их реализацией.
Вместе с тем, выступили председатели профсоюзных комитетов и главные инженеры предприятий. Приглашенный на заседание заведующий отделом социально-экономической защиты трудящихся Совета Федерации профсоюзов Узбекистана М.Исаев особо отметил изменения, происходящие в жизни профсоюзов Узбекистана, нововведения и роль профсоюза железнодорожников в этом вопросе.
По итогам заседания была также представлена информация по организационным вопросам, приняты решения с определением дальнейших планов и единогласно одобрены членами Республиканского совета.