So‘nggi yillarda Prezidentimiz tashabbusi bilan sogʼliqni saqlash tizimini tubdan isloh etish, xalqimizga tibbiy yordam ko‘rsatish ishlarini xalqaro darajaga olib chiqish borasida islohotlar amalga oshirilyapti. Natijada, sog‘liqni saqlash tizimining barcha bo‘g‘inlarida muhim o‘zgarishlar ro‘y bermoqda. Tibbiyotning birlamchi tizimidan tortib, ixtisoslashgan markazlarda yangi texnologiyalar, yangi anʼanalar tatbiq etilmoqda.
Temir yo‘l tizimdagi shifoxonalarda ham mazkur islohotlar ijrosi taʼminlanib kelinmoqda. Xususan, soha shifoxonalarining tibbiyot institutlari bilan hamkorlikda faoliyat olib borishi yaxshi anʼanaga aylanib bormoqda. Bu anʼananing yaxshi, samarali tomonlari ko‘p. Eng avvalo, shifoxona bemorlari “professor ko‘rigi”ga erishadilar, qolaversa, shifokorlar ham o‘z ishlariga katta masʼuliyat bilan yondoshib, o‘z bilim, tajriba va malakalarini oshiradilar.
Аndijon bekati birlashgan shifoxonasi bilan Аndijon tibbiyot institutining birgalikda faoliyati ham ana shu maqsadda tashkil etildi.
– Shifoxonamizda institutning umumiy jarrohlik kafedrasi xodimlari ishlamoqda, – deydi Аndijon bekati birlashgan shifoxonasi bosh shifokori Dilorom Mashrapova. – Kafedra mudiri Sarvar Saloxiddinov, tibbiyot fanlari doktori, professor Husanboy Musashayxov, assistentlar – Eduard Vasileevskiy, Sirojiddin Аxmadaliev, Omonjon Dadaboev hamda Elyor Usmonovlar xodimlarimiz bilan bir safda ishlab, bemorlarga amaliy tibbiy yordam ko‘rsatib kelmoqdalar.
Professor-o‘qituvchilar tomonidan bemorlarga tibbiy maslahat, aniq tashxis, umumiy tibbiy koʼrik ishlari samarali amalga oshirilmoqda. Eʼtiborlisi, shifoxonaga institut tibbiyot xodimlari jalb etilgandan buyon pullik xizmatlar soni sezilarli oshdi. Bemorlar ham o‘z salomatliklari uchun qayg‘uradigan, sifatli davolash jarayonlarini olib boradigan shifokorlar soni ko‘payganidan mamnun bo‘lishmoqda.
Mazkur hamkorlik, o‘z oʼrnida, tibbiyot muassasasi xodimlarining ilmiy izlanishlar olib borish imkonini beribgina qolmay, kelgusida jarrohlik sohasida ilmiy loyihalar amalga oshirilishini ham ko‘zda tutadi. Shu jihatdan, hali qilinadigan ishlar qamrovi ham, ko‘lami ham katta. Chunki maqsad ham katta – temir yo‘l sog‘liqni saqlash yo‘nalishini yanada rivojlantirish, kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish, tibbiyot muassasalarida faoliyat yuritayotgan mutaxassislar malakasini oshirishdir.

В последние годы по инициативе Президента нашей страны осуществляются реформы по коренному реформированию системы здравоохранения, выведению оказания медицинской помощи населению на международный уровень. В результате происходят важные изменения во всех звеньях системы здравоохранения и в специализированных центрах внедряются новые технологии и новые методы исследования.
В частности, в больницах находящихся в системе АО «Узбекистон темир йуллари» также обеспечивается реализация этих реформ. Стоит отметить, что хорошей традицией становится сотрудничество больниц Общества с медицинскими институтами. У этой традиции много хороших, плодотворных сторон. В первую очередь пациенты больниц проходят «профессорский осмотр», а врачи также более серьёзно относятся к своей работе и совершенствуют свои знания, опыт и навыки. С этой целью была организована совместная деятельность объединённой больницы станции Андижан и Андижанского медицинского института.
– В нашей больнице работают сотрудники кафедры общей хирургии, - говорит главный врач Андижанской объединенной больницы Д.Машрапова. – Заведующий кафедрой С.Салохиддинов, доктор медицинских наук, профессор Х.Мусашайхов, ассистенты – Э.Василеевский, С.Ахмадалиев, О.Дадабоев и Э.Усманов работают вместе с нашими сотрудниками и оказывают практическую медицинскую помощь пациентам. Со стороны профессорско-преподавательского состава проводится эффективная работа по медицинскому консультированию пациентов, точной диагностике и общему медицинскому осмотру. Примечательно, что с тех пор, как в больницу были привлечены медицинские работники института, количество платных услуг значительно увеличилось. Пациенты также довольны увеличением количества врачей, которые заботятся об их здоровье и предоставляют качественное лечение.
Это совместное сотрудничество, в свою очередь, позволит сотрудникам медицинского учреждения не только проводить научные исследования, но и в дальнейшем осуществлять научные проекты в области хирургии. В этом отношении еще предстоит проделать большую работу, но важной целью является дальнейшее развитие железнодорожной системы здравоохранения, совершенствование системы обучения и повышение квалификации медицинских работников.