O'zbekiston-Rossiya: istiqbolli loyihalar doirasida hamkorlik
Joriy yilning 29 oktyabr kuni “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJning boshqaruv raisi v.b. Xosilov X.N. hamda “Rossiya temir yo‘llari” OAJ bosh direktorining birinchi o‘rinbosari Pavlov S.A. o‘rtasida, hamda Rossiyaning “Rosjeldorproyekt” AJ, “IERT” AJ va O‘zbekistonning “Boshtransloyixa” AJ loyiha-tadqiqot institutlari rahbarlari ishtirokida ikki tomonlama videokonferens aloqa orqali uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar Transafg‘on temir yo‘li qurilishi loyihasini amalga oshirishda hamkorlikni yana-da kengaytirish, hamda “Rosjeldorproyekt” AJ tomonidan sunʼiy yo‘ldosh yordamida temir yo‘l yo‘nalishi bo‘ylab yuqori aniqlikdagi raqamli tasvirlarni ishlab chiqish masalalari muhokama etildi.
Tomonlar yuqoridagi ishlarga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida, loyiha-tadqiqot institutlari o‘rtasida mavjud texnik parametrlar va kartografik materiallarni almashishga, hamda birgalikdagi sayi-harakatlarni tashkil etishga kelishib olishdi. Shuningdek, tomonlar Trans-afg‘on yo‘nalishi bo‘ylab kelajakda tashilishi mumkin bo‘lgan yuk hajmlarini hisoblab chiqib, har bir yo‘nalishning o‘ziga xos “afzalliklari” va “kamchiliklari”ni o‘z ichiga olgan maʼlumotlarni tayyorlab afg‘on tomoniga taqdim etishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, Afg‘oniston tomonidan bildirilgan qiziqishni eʼtiborga olib, kelajakda Afg‘oniston temir yo‘llari maʼmuriyatining Xamdo‘stlik mamlakatlari temir yo‘l transporti bo‘yicha Kengashiga qo‘shilish masalasida ham alohida to‘xtalib o‘tdilar.
Erishilgan kelishuvlarga asosan, yaqin kunlarda Afg‘oniston, O‘zbekiston va Rossiya temir yo‘l maʼmuriyatlarining rahbariyatlari ishtirokida uch tomonlama videokonferensiya orqali uchrashuvni tashkillashtirishga kelishib olindi.

Uzbekistan-Russia: Cooperation in the framework of promising projects
Today, on October 29, a bilateral meeting was held in the format of a videoconference between the Acting Chairman of the Board of Uzbekistan Temir Yullari JSC X.Khosilova with the First Deputy General Director of JSC Russian Railways (RZD), as well as the heads of Russian design and research institutes of JSC Roszheldorproekt and JSC IERT, as well as domestic JSC Boshtranslatikha.
During the meeting, the parties discussed issues of further expansion of cooperation in the implementation of the Trans-Afghan Railway construction project, as well as the development of digital images along the railway line by Roszheldorproekt JSC, using artificial satellites to obtain high resolution.
In order to prepare for the above-mentioned works, the parties agreed on the exchange of technical parameters and cartographic materials between design and research institutes, as well as on the organization of joint work. The parties also calculated the volumes of goods that can be transported along the Trans-Afghan route in the future, and prepared information on the specific "advantages" and "disadvantages" of each route, which was agreed to be presented to the Afghan side.
The issue of joining the Afghan Railways Administration to the Commonwealth Council on Rail Transport in the future was also raised, taking into account the interest shown by Afghanistan.
According to the agreements reached, it is planned to organize a trilateral videoconference with the leadership of the railway administrations of Uzbekistan, Russia and Afghanistan in the coming days.