O'zbekiston-Rossiya: istiqbolli loyihalar doirasida hamkorlik
Joriy yilning 29 oktyabr kuni “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJning boshqaruv raisi v.b. Xosilov X.N. hamda “Rossiya temir yo‘llari” OAJ bosh direktorining birinchi o‘rinbosari Pavlov S.A. o‘rtasida, hamda Rossiyaning “Rosjeldorproyekt” AJ, “IERT” AJ va O‘zbekistonning “Boshtransloyixa” AJ loyiha-tadqiqot institutlari rahbarlari ishtirokida ikki tomonlama videokonferens aloqa orqali uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar Transafg‘on temir yo‘li qurilishi loyihasini amalga oshirishda hamkorlikni yana-da kengaytirish, hamda “Rosjeldorproyekt” AJ tomonidan sunʼiy yo‘ldosh yordamida temir yo‘l yo‘nalishi bo‘ylab yuqori aniqlikdagi raqamli tasvirlarni ishlab chiqish masalalari muhokama etildi.
Tomonlar yuqoridagi ishlarga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida, loyiha-tadqiqot institutlari o‘rtasida mavjud texnik parametrlar va kartografik materiallarni almashishga, hamda birgalikdagi sayi-harakatlarni tashkil etishga kelishib olishdi. Shuningdek, tomonlar Trans-afg‘on yo‘nalishi bo‘ylab kelajakda tashilishi mumkin bo‘lgan yuk hajmlarini hisoblab chiqib, har bir yo‘nalishning o‘ziga xos “afzalliklari” va “kamchiliklari”ni o‘z ichiga olgan maʼlumotlarni tayyorlab afg‘on tomoniga taqdim etishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, Afg‘oniston tomonidan bildirilgan qiziqishni eʼtiborga olib, kelajakda Afg‘oniston temir yo‘llari maʼmuriyatining Xamdo‘stlik mamlakatlari temir yo‘l transporti bo‘yicha Kengashiga qo‘shilish masalasida ham alohida to‘xtalib o‘tdilar.
Erishilgan kelishuvlarga asosan, yaqin kunlarda Afg‘oniston, O‘zbekiston va Rossiya temir yo‘l maʼmuriyatlarining rahbariyatlari ishtirokida uch tomonlama videokonferensiya orqali uchrashuvni tashkillashtirishga kelishib olindi.

Узбекистан-Россия: Сотрудничество в рамках перспективных проектов
Сегодня, 29 октября, состоялась двусторонняя встреча в формате видеоконференции и.о. председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» X.Хосилова с первым заместителем генерального директора ОАО «Российские железные дороги» («РЖД»), а также руководителями российских проектных и научно-исследовательских институтов АО «Росжелдорпроект» и АО «ИЭРТ», а также отечественным АО «Боштранслойиха».
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения сотрудничества в реализации проекта строительства Трансафганской железной дороги, а также разработки АО «Росжелдорпроект» цифровых изображений вдоль железнодорожной линии, с применением искусственных спутников для получения высокого разрешения.
В целях подготовки к вышеуказанным работам стороны договорились об обмене техническими параметрами и картографическими материалами между проектными и научно-исследовательскими институтами, а также об организации совместной работы. Стороны также рассчитали объемы грузов, которые могут быть перевезены по Трансафганскому маршруту в будущем, и подготовили информацию о конкретных «преимуществах» и «недостатках» каждого маршрута, которую было согласовано представить афганской стороне.
Также был затронут вопрос о присоединении в будущем Управления железных дорог Афганистана к Совету Содружества по железнодорожному транспорту, с учетом интереса проявленного Афганистаном.
Согласно достигнутым договоренностям, в ближайшие планируется организовать трёхстороннюю видеоконференцию с руководством железнодорожных администраций Узбекистана, России и Афганистана.