Poyezd bilan Toshkent shahriga kirish-chiqishda cheklov o‘rnatilganmi?
So‘nggi kunlarda mamlakatimizda koronavirus infeksiyasi bilan kasallanish holatlari ortib borayotganligini inobatga olib, Sog‘liqni saqlash vazirligining taklifiga binoan bugungi kunga qadar Respublika maxsus komissiyasining qarorlari bilan joriy etilgan tartib va cheklovlarga qo‘shimchalar kiritildi.
Unga ko‘ra, joriy yilning 28 iyunidan 12 iyuliga qadar Toshkent shahriga qo‘shni viloyatlardan avtotransport (avtobus, avtomobil) vositalari orqali o‘ta zarurat bo‘lmagan hollarda kirish bo‘yicha cheklovlar o‘rnatildi. O‘tgan bir hafta mobaynida Respublikamizning barcha hududlaridan “Oʼztemiryoʼlyoʼlovchi” aksiyadorlik jamiyatiga qilingan yuzlab telefon qo‘ng‘iroqlarining aksariyatida «poyezdda Toshkent shahriga kirish-chiqishda cheklov o‘rnatilganmi?» degan savol bilan murojaat bo‘lgan.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, temir yo‘l vokzallariga kirishda doimiy ravishda karantin talablariga, sanitariya gigiyena qoidalariga qat’iy rioya qilgan holda, yo‘lovchilarning tana harorati o‘lchanib, tibbiy niqob va qo‘lqoplar berilmoqda. Bundan tashqari, poyezdlar reysga chiqishdan oldin hamda manzilga yetib borgach, yo‘lovchilar vagondan tushganlaridan so‘ng sanitariya epidemiologiya markazi xodimlari tomonidan vagonlarda dezinfeksiya ishlari amalga oshiriladi. Shu bois poyezdlarda Toshkent shahriga kirish-chiqishda hech qanday cheklovlar o‘rnatilmagan.
Yo‘lovchilar chiptalarni «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati veb-sayti orqali e-ticket.railway.uzdan elektron tarzda ham xarid qilishlari mumkin.
Qo‘shimcha ma’lumotlarni Toshkent shahrida 1005 qisqa telefon raqami, joylardagi temir yo‘l kassalari hamda ma’lumotlar byurosidan bilib olishingiz mumkin.

Установлено ли ограничение на въезд и выезд из Ташкента поездом?
Учитывая, что в последние дни в нашей стране наблюдается рост заболеваемости коронавирусной инфекцией, по предложению Минздрава были внесены дополнения в процедуры и ограничения, введенные на сегодняшний день решениями республиканской специальной комиссии.
По его словам, с 28 июня по 12 июля текущего года введены ограничения на въезд в город Ташкент из соседних областей автотранспортом (автобусом, автомобилем) без крайней необходимости. За прошедшую неделю большинство из сотен телефонных звонков в акционерное общество” Узтемирюлоюлуче «из всех регионов нашей республики было направлено на тему " установлено ли ограничение на въезд и выезд из Ташкента на поезде? было обращение с вопросом: "почему?"
Отдельно стоит отметить, что при въезде на железнодорожные вокзалы постоянно измеряется температура тела пассажиров, выдаются медицинские маски и перчатки при строгом соблюдении карантинных требований, санитарно-гигиенических правил. Кроме того, перед отправлением поездов в рейс, а также по прибытии в пункт назначения, после выхода пассажиров из вагона, сотрудниками центра санитарной эпидемиологии проводится дезинфекция вагонов. Поэтому никаких ограничений на въезд и выезд из Ташкента поездами не установлено.
Пассажиры могут приобрести билеты через сайт акционерного общества» Узбекистон темир йуллари " E-ticket.железная дорога.они также могут совершать покупки в электронном виде.
Дополнительную информацию можно получить по короткому номеру телефона 1005 в городе Ташкенте, в местных железнодорожных кассах, а также в информационном бюро.