Poyezd bilan Toshkent shahriga kirish-chiqishda cheklov o‘rnatilganmi?
So‘nggi kunlarda mamlakatimizda koronavirus infeksiyasi bilan kasallanish holatlari ortib borayotganligini inobatga olib, Sog‘liqni saqlash vazirligining taklifiga binoan bugungi kunga qadar Respublika maxsus komissiyasining qarorlari bilan joriy etilgan tartib va cheklovlarga qo‘shimchalar kiritildi.
Unga ko‘ra, joriy yilning 28 iyunidan 12 iyuliga qadar Toshkent shahriga qo‘shni viloyatlardan avtotransport (avtobus, avtomobil) vositalari orqali o‘ta zarurat bo‘lmagan hollarda kirish bo‘yicha cheklovlar o‘rnatildi. O‘tgan bir hafta mobaynida Respublikamizning barcha hududlaridan “Oʼztemiryoʼlyoʼlovchi” aksiyadorlik jamiyatiga qilingan yuzlab telefon qo‘ng‘iroqlarining aksariyatida «poyezdda Toshkent shahriga kirish-chiqishda cheklov o‘rnatilganmi?» degan savol bilan murojaat bo‘lgan.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, temir yo‘l vokzallariga kirishda doimiy ravishda karantin talablariga, sanitariya gigiyena qoidalariga qat’iy rioya qilgan holda, yo‘lovchilarning tana harorati o‘lchanib, tibbiy niqob va qo‘lqoplar berilmoqda. Bundan tashqari, poyezdlar reysga chiqishdan oldin hamda manzilga yetib borgach, yo‘lovchilar vagondan tushganlaridan so‘ng sanitariya epidemiologiya markazi xodimlari tomonidan vagonlarda dezinfeksiya ishlari amalga oshiriladi. Shu bois poyezdlarda Toshkent shahriga kirish-chiqishda hech qanday cheklovlar o‘rnatilmagan.
Yo‘lovchilar chiptalarni «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati veb-sayti orqali e-ticket.railway.uzdan elektron tarzda ham xarid qilishlari mumkin.
Qo‘shimcha ma’lumotlarni Toshkent shahrida 1005 qisqa telefon raqami, joylardagi temir yo‘l kassalari hamda ma’lumotlar byurosidan bilib olishingiz mumkin.

Is there a restriction on entry and exit from Tashkent by train?
Considering that in recent days there has been an increase in the incidence of coronavirus infection in our country, at the suggestion of the Ministry of Health, additions were made to the procedures and restrictions imposed to date by the decisions of the republican special commission.
According to him, from June 28 to July 12 of this year, restrictions were imposed on entry to Tashkent city from neighboring regions by motor transport (bus, car) unless absolutely necessary. Over the past week, most of the hundreds of phone calls to the joint-stock company” Uztemiryuluche "from all regions of our republic was sent on the topic " is there a restriction on entry and exit from Tashkent by train? there was an appeal with the question: "why?"
It should be noted separately that at the entrance to railway stations, the body temperature of passengers is constantly measured, medical masks and gloves are issued in strict compliance with quarantine requirements, sanitary and hygienic rules. In addition, before the departure of trains on a flight, as well as upon arrival at the destination, after passengers leave the car, employees of the center for sanitary epidemiology disinfect the cars. Therefore, there are no restrictions on entry and exit from Tashkent by trains.
Passengers can purchase tickets through the website of Uzbekistan Temir Yullari Joint-stock company E-ticket.railway.they can also make purchases electronically.
Additional information can be obtained by calling the short phone number 1005 in Tashkent, at local railway ticket offices, as well as at the information desk.