Temir yo'l harakati xavfsizligi bo'yicha profilaktika choralari
“Toshkent mintakaviy temir yo‘l uzeli” unitar korxonasi tasarrufidagi “O‘rta-Ovul” stansiyasi jamoasi tashabbusi bilan temir yo‘l harakati atrofida qoidabuzarliklarni oldini olish maqsadida uchrashuvlar va davra suhbatlari o‘tkazilishi an’anaga aylangan.
Shunday tadbirlardan biri Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi 14-sonli umumta’lim o‘rta maktabi hovlisida bo‘lib o‘tdi. “Temir yo‘l hududida ogoh bo‘lgin, o‘quvchi” shiori ostida o‘tkazilgan uchrashuvda “O‘ztemiryo‘lnazorat” inspeksiyasi vakillari, O‘zbekiston Respublikasi Transport IIBB xodimlari, Zangiota tumani hokimiyatining Ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi vakillari, Zangiota tumani XTB vakillari, Temir yo‘l hududiga chegaradosh bo‘lgan o‘rta maktablarning o‘qituvchi va o‘quvchilari, shuningdek OAV vakillari ishtirok etdi.
Bu galgi tadbirning asosiy maqsadi poyezdlar harakati xavfsizligini ta’minlash va yosh avlod tomonidan temir yo‘l hududida huquqbuzarlik va qoidabuzalliklarni oldini olishga bag‘ishlandi.
Uchrashuvda so‘zga chiqqanlar tomonidan poyezdlarga tosh otmaslik, temir yo‘ldan o‘tayotganda uyali aloqalardan, quloqchinlardan foydalanmaslik, transport infratuzilmasiga zarar yetkazmaslik, vagonlar ustiga chiqmaslik va tagidan o‘tmaslik, chorva mollarini ta’qiqlangan joylarda boqmaslik va shunga o‘xshash boshka qoidabuzarliklar haqida o‘quvchilarga ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, Toshkent viloyati hududidagi maktablarda mahalla faollari bilan shu kabi harakat xavfsizligiga bag‘ishlangan uchrashuvlar, davra suhbatlarini o‘tkazish evaziga qoidabuzarliklar 75 foizga kamaygani e’tirof etildi. O‘z navbatida Toshkent viloyati Zangiota tumani temir yo‘l hududida, ayniqsa, tezyurar poyezdlar yo‘nalishida qoidabuzarliklar qayd qilinmadi. Bu esa o‘z navbatida nazoratni kamaytirmaslikni taqozo etadi.
Inson olgan ma’lumotni ko‘proq ko‘rish qobiliyati orqali yodida saqlaydi. Shuning uchun maktab o‘quvchilari harakat xavfsizligi mavzusiga bag‘ishlab maketlar va devoriy gazetalar bilan qatnashishdi. Mavzu bir hil, lekin yondoshish turlicha bo‘ldi. Har bir devoriy gazeta o‘quvchilar tomonidan sharhlab berildi. Namoyish etilgan maketlar esa maktab to‘garaklarida tayyorlangan bo‘lib, lokomotivlarning harakatlanish qoidalari namoyon qilindi.

Профилактические мероприятия по безопасности движения на железной дороге
По инициативе сотрудников станции «Урта-аул», находящейся в ведении унитарного предприятия «Ташкентский региональный железнодорожный узел», стало традицией проведение встреч и круглых столов с целью предупреждения нарушений на железнодорожной дороге.
Одно из таких мероприятий состоялось в средней общеобразовательной школе № 14 Зангиатинского района Ташкентской области. На встрече, прошедшей под девизом «Будь внимателен на железнодорожной территории, ученик!», приняли участие представители инспекции «Узтемирйулназорат», сотрудники ГУВД Республики Узбекистан, представители отдела духовности и просвещения хокимията Зангиатинского района, представители УВД Зангиатинского района, учителя и ученики средних школ, находящихся близ железнодорожной территории, а также представители СМИ.
Основной целью проведения данного мероприятия было обеспечение безопасности движения поездов и предупреждение правонарушений и нарушений со стороны молодого поколения на территории железной дороги.
Выступившие на встрече проинформировали читателей о том, что не следует бросать камни в поезда, не пользоваться сотовой связью и наушниками при прохождении железной дороги, не наносить вред железнодорожному транспорту, не взбираться на вагоны и не проходить под ними, не кормить скот в запрещенных местах и другие подобные нарушения.
Также было признано, что благодаря проведению в школах Ташкентской области встреч, круглых столов с активистами махалли, посвященных безопасности движения, количество нарушений сократилось на 75 процентов. В свою очередь, на территории железной дороги Зангиатинского района Ташкентской области нарушений, особенно в отношении скоростных поездов не зафиксировано. Это, в свою очередь, не диктует необходимость снижать контроль.
В свою очередь, школьники приняли участие с макетами и стенгазетами, посвященными теме безопасности движения. Тема та же, но подход был другим. Каждую стенгазету комментировали участники, а выставленные макеты были подготовлены на школьных кружках, где демонстрировались правила движения локомотивов.