Temir yo'l harakati xavfsizligi bo'yicha profilaktika choralari
“Toshkent mintakaviy temir yo‘l uzeli” unitar korxonasi tasarrufidagi “O‘rta-Ovul” stansiyasi jamoasi tashabbusi bilan temir yo‘l harakati atrofida qoidabuzarliklarni oldini olish maqsadida uchrashuvlar va davra suhbatlari o‘tkazilishi an’anaga aylangan.
Shunday tadbirlardan biri Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi 14-sonli umumta’lim o‘rta maktabi hovlisida bo‘lib o‘tdi. “Temir yo‘l hududida ogoh bo‘lgin, o‘quvchi” shiori ostida o‘tkazilgan uchrashuvda “O‘ztemiryo‘lnazorat” inspeksiyasi vakillari, O‘zbekiston Respublikasi Transport IIBB xodimlari, Zangiota tumani hokimiyatining Ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi vakillari, Zangiota tumani XTB vakillari, Temir yo‘l hududiga chegaradosh bo‘lgan o‘rta maktablarning o‘qituvchi va o‘quvchilari, shuningdek OAV vakillari ishtirok etdi.
Bu galgi tadbirning asosiy maqsadi poyezdlar harakati xavfsizligini ta’minlash va yosh avlod tomonidan temir yo‘l hududida huquqbuzarlik va qoidabuzalliklarni oldini olishga bag‘ishlandi.
Uchrashuvda so‘zga chiqqanlar tomonidan poyezdlarga tosh otmaslik, temir yo‘ldan o‘tayotganda uyali aloqalardan, quloqchinlardan foydalanmaslik, transport infratuzilmasiga zarar yetkazmaslik, vagonlar ustiga chiqmaslik va tagidan o‘tmaslik, chorva mollarini ta’qiqlangan joylarda boqmaslik va shunga o‘xshash boshka qoidabuzarliklar haqida o‘quvchilarga ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, Toshkent viloyati hududidagi maktablarda mahalla faollari bilan shu kabi harakat xavfsizligiga bag‘ishlangan uchrashuvlar, davra suhbatlarini o‘tkazish evaziga qoidabuzarliklar 75 foizga kamaygani e’tirof etildi. O‘z navbatida Toshkent viloyati Zangiota tumani temir yo‘l hududida, ayniqsa, tezyurar poyezdlar yo‘nalishida qoidabuzarliklar qayd qilinmadi. Bu esa o‘z navbatida nazoratni kamaytirmaslikni taqozo etadi.
Inson olgan ma’lumotni ko‘proq ko‘rish qobiliyati orqali yodida saqlaydi. Shuning uchun maktab o‘quvchilari harakat xavfsizligi mavzusiga bag‘ishlab maketlar va devoriy gazetalar bilan qatnashishdi. Mavzu bir hil, lekin yondoshish turlicha bo‘ldi. Har bir devoriy gazeta o‘quvchilar tomonidan sharhlab berildi. Namoyish etilgan maketlar esa maktab to‘garaklarida tayyorlangan bo‘lib, lokomotivlarning harakatlanish qoidalari namoyon qilindi.

Preventive measures for traffic safety on the railway
At the initiative of the employees of the Urta-aul station, which is under the jurisdiction of the Tashkent Regional Railway Hub unitary enterprise, it has become a tradition to hold meetings and round tables in order to prevent violations on the railway.
One of these events took place at secondary school No. 14 of the Zangiata district of the Tashkent region. The meeting, held under the motto "Be attentive on the railway territory, student!", was attended by representatives of the Uztemiryulnazorate inspectorate, employees of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, representatives of the department of Spirituality and education of the khokimiyat of the Zangiata district, representatives of the Department of Internal Affairs of the Zangiata district, teachers and students of secondary schools located near the railway territory, as well as media representatives.
The main purpose of this event was to ensure the safety of train traffic and the prevention of offenses and violations by the younger generation on the territory of the railway.
The speakers at the meeting informed readers that they should not throw stones at trains, do not use cellular communications and headphones when passing the railway, do not harm railway transport, do not climb onto wagons and do not pass under them, do not feed cattle in prohibited places and other similar violations.
It was also recognized that due to meetings and round tables with mahalla activists dedicated to traffic safety in schools in the Tashkent region, the number of violations decreased by 75 percent. In turn, there were no violations on the territory of the railway of the Zangiata district of the Tashkent region, especially with regard to high-speed trains. This, in turn, does not dictate the need to reduce control.
In turn, the students took part with mock-ups and wall newspapers dedicated to the topic of traffic safety. The theme is the same, but the approach was different. Each wall newspaper was commented on by the participants, and the exhibited models were prepared at school circles, where the rules of locomotives were demonstrated.