Ilmiy-amaliy konferensiya konstitusiya kuniga bagʻishlandi
Toshkent temir yo‘l texnikumida “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ Markaziy kasaba uyushma kutubxonasi tashabbusi bilan “Konstitusiya va qonun ustuvorligi huquqiy demokratik davlat va fuqarolik jamiyatining eng muhim mezonidir” nomli ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Unda tadbir mehmoni, sosial fanlar doktori, Xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashi deputati Toshpo‘lat Matiboyev, Toshkent temir yo‘l texnikumi direktori, o‘quv va tarbiyaviy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari, o‘qituvchilar va o‘quvchilar, Toshkent transport prokuraturasi xodimlari, Toshkent mintaqasi temir yo‘l transportida xavfsizlikni ta’minlash boshqarmasi terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash bo‘limi katta tezkor vakili, O‘zbekiston Qizil Yarim Oy jamiyati temir yo‘l mintaqaviy tashkiloti hamda Markaziy kasaba uyushma kutubxonasi xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirda sosial fanlar doktori, Xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashi deputati Tashpo‘lat Matibayev so‘zga chiqdi va konstitutsiyamiz yaratilish tarixi va uning yurtimiz taraqqiyoti hamda xalqimiz manfaatlariga xizmat qilayotganini e’tirof etdi. Uchrashuv davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan ko‘plab savollarga javob olishdi va o‘sha davr xususida qiziqarli va tarixiy ma’lumotlarga ega bo‘lishdi. Ilmiy-amaliy konferensiya yakunida ishtirokchilar Markaziy kasaba uyushma kutubxonasi tomonidan Konstitutsiyaga bag‘ishlangan kitoblar ko‘rgazmasi bilan tanishdilar.
1992 yilning 8 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining 11-Sessiyasida mamlakatimizning asosiy Qonuni – O‘zbekiston Konstitusiyasi bir ovozdan qabul qilindi. Shundan so‘ng 8 dekabr Respublikamizda rasmiy bayramga aylandi. Konstitusiya davlatning bosh qonuni, huquq tizimining o‘zagi bo‘lib, boshqa qonunlarning ma’nosi va mazmunini belgilaydi. Bu har bir davlat fuqarosi bilishi kerak bo‘lgan qonundir, chunki bilim va qonunlarni malakali qo‘llash madaniyatli hayot me’yori, uning sifatini oshirishning kuchli dastagidir. 8 dekabr kuni mamlakatimizning bosh Qonuni sharafiga bag‘ishlab yurtimiz bo‘ylab turli ijtimoiy-siyosiy, ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazilmoqda. Ayniqsa, ta’lim va madaniyat muassasalarida davra suhbatlari, adabiy-musiqiy kechalar, tematik taqdimotlar va ko‘rgazmalar, bayram konsertlari tashkil etilyapti.

Научно-практическая конференция посвящёная Дню Конституции
По инициативе Центральной профсоюзной библиотеки АО «Узбекистон темир йуллари» в Ташкентском железнодорожном техникуме была организована научно-практическая конференция на тему «Верховенство Конституции и закона – важнейший критерий демократического государства и гражданского общества».
В мероприятии приняли участие доктор социальных наук, депутат Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов Ташполат Матибаев, директор Ташкентского железнодорожного техникума, заместитель директора по учебной работе, преподаватели и учащиеся техникума, представители прокуратуры Ташкента по транспорту, старший оперуполномоченный Управления по борьбе с терроризмом и экстремизмом Ташкентского областного управления безопасности железных дорог, сотрудники Дорожной региональной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана и Центральной профсоюзной библиотеки АО «Узбекистон темир йуллари».
На мероприятии доктор социальных наук, депутат Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов Ташполат Матибаев в совём выступлении подчеркнул, что история нашей конституции и ее развитие служат интересам нашего народа. Конституция является основным законом государства, стержнем правовой системы и определяет смысл и содержание других законов. Это Закон, который должен знать каждый гражданин страны, ведь грамотное применение знаний и законов – это норма культурной жизни, сильная опора для повышения ее качества.
В ходе встречи учащиеся техникума получили ответы на многие интересующие их вопросы, пополнили знания интересной исторической информацией от профильных специалистов. А в завершение научно-практической конференции участники мероприятия ознакомились с выставкой книг Центральной профсоюзной библиотеки АО «Узбекистон темир йуллари», посвященной Конституции Республики Узбекистан.
День Конституции – один из важнейших государственных праздников в нашей стране. 8 декабря 1992 года на 11-й сессии Верховного Совета Республики Узбекистан единогласно принят Основной Закон страны - Конституция Узбекистана. С тех пор 8 декабря стало официальным праздником в нашей стране. В этот день по всей стране проходят различные общественно-политические, духовные и просветительские мероприятия в честь Конституции нашей страны. В частности, образовательные и культурные учреждения организуют круглые столы, литературные и музыкальные вечера, тематические презентации и выставки, праздничные концерты.