Konstitutsiya-mamlakatimiz fuqarolarining hozirgi va kelajagining huquqiy kafolatlari
Konstitusiya insonning ozod va erkin yashash, mulkka ega bo‘lish, ta’lim olish, mehnat qilish, saylash va saylanish kabi huquqlarini, so‘z hamda e’tiqod erkinliklarini oliy qadriyat darajasiga ko‘taradigan muhim hujjatdir.
Har qanday davlat o‘zining mustaqil va o‘z taraqqiyot yo‘lini tanlar ekan, albatta, o‘z Konstitusiyasini ham yaratadi. Konstitusiyasiga ega bo‘lgan mamlakat o‘zi belgilagan maqsadlar sari dadil boradi. Shu nuqtai nazardan, mamlakatimiz mustaqilligining ilk davrida – 1992 yil 8 dekabrda qabul qilingan Konstitusiyamiz shaxs, jamiyat va davlat o‘rtasidagi munosabatlarda o‘zaro huquq va majburiyatlar hamda ularning kafolatlarini aniq-ravshan belgilab berdi. Bosh qomusimiz, jinsi, irqi, millati, tili, dini, ijtimoiy kelib chiqishidan qat’i nazar, yurtimiz fuqarolari tengligining kafolatlanishini e’tirof etdi va zamonaviy demokratik taraqqiyot uchun zamin yaratdi.
Mustaqil O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasida fuqarolik jamiyati va huquqiy davlat xususiyatlariga xos quyidagi asosiy tamoyillar o‘z aksini topdi: insonparvarlik; demokratiya va ijtimoiy adolatlilik; xalq hokimiyatchiligi; davlat hokimiyatining qonun chiqaruvchi, ijro etuvchi, sud hokimiyatiga bo‘linishi; Konstitusiya va qonunlarning ustuvorligi; shaxsiy daxlsizlik; mulkning daxlsizligi; fikrlarning xilma-xilligi; fuqarolarning teng huquqliligi; barchaning qonun oldida tengligi; fuqaro va davlatning bir-biriga nisbatan bo‘lgan huquq va burchlarining o‘zaro bog‘liqligi va boshqalar. Ushbu konstitusiyaviy tamoyillar alohida qonun hujjatlari vositasida tartibga solinadigan munosabatlarning xususiyatlariga qarab tegishli shakl va usulda huquq normalarida o‘z ifodasini topgan. Konstitusiya bilan davlat va jamiyat rivojlanishining demokratik tamoyillari belgilab qo‘yilgan. Respublikada ro‘y berayotgan demokratik o‘zgarishlar davomida Konstitusiyaga ham o‘zgarishlar kiritib kelinmoqda.
Jumladan, so‘nggi yillarda Sud hokimiyatining konstitusiyaviy asoslarini takomillashtirish bo‘yicha o‘zgartirish kiritildi. 2017 yil 6 aprelda Konstitusiyaning 7 ta moddasiga kiritilgan tuzatishlarda quyidagi 3 ta ustuvor vazifa:
- fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini kengaytirish;
- odil sudlovga erishish darajasini, sud ish yurituvining samaradorligi va sifatini oshirish;
- nomzodlarni tanlash va sudyalar lavozimlariga tayinlash tizimini yanada takomillashtirish – sud-huquq sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning muhim yo‘nalishlari sifatida mustahkamlab qo‘yildi.
Mazkur konstitusiyaviy o‘zgartirishlar sud tizimini boshqarishdagi bir-birini takrorlovchi funksiyalarni bartaraf etishga hamda yagona sud amaliyotini shakllantirishga xizmat qilishi bilan katta ahamiyatga ega bo‘ldi. Shu maqsadda Konstitusiyaning 80, 81, 83, 93, 107, 110, 111-moddalariga tegishli o‘zgartishlar va qo‘shimcha kiritildi. Ushbu tuzatishlarga muvofiq, Oliy xo‘jalik sudi va Oliy sud fuqarolik, jinoiy, ma’muriy va iqtisodiy sud ishi yurituvi sohasidagi sud hokimiyatining yagona oliy organiga – O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudiga birlashtirildi.
Konstitusiyaga sud hokimiyatining faoliyatini tubdan yaxshilashga, nufuzini oshirishga, sudlar tuzilishini takomillashtirishga hamda sudyalarni tanlash va lavozimlarga tayinlash tizimini demokratlashtirishga qaratilgan o‘zgartish hamda qo‘shimchalarning kiritilishi fuqarolar va tadbirkorlik sub’yektlari huquqlari, erkinliklari, qonuniy manfaatlari sudda ishonchli himoya qilinishini ta’minlash, mamlakatda qonun ustuvorligini, qonuniylikni mustahkamlashning muhim omiliga aylandi.
Ijtimoiy munosabatlarni huquqiy tartibga soladigan Konstitusiya jamiyatdan ajralgan holda mavjud bo‘lmaydi va u, albatta, takomillashib boradi. Bosh Qomusimiz xalqimiz buguni va kelajagining huquqiy kafolatlarini belgilab bergan muhim hujjat sifatida fuqarolarimizning baxtli yashashi, turmushi yanada farovon bo‘lishi, yangi O‘zbekistonning yanada yuksak marralarga erishishi uchun xizmat qiladi.

The Constitution is the legal guarantees of the present and future of the citizens of our country
The Constitution is the basic law of society and the state, which establishes the fundamental goals and principles of their development, the foundations of the organization of the economy, social and spiritual life, and the functioning of the state mechanism.
On December 8, 1992, the Constitution was adopted as a permanent act, clearly defining mutual rights and obligations and their guarantees in the relations of the individual, society and the State. The Basic Law of the country asserts freedom and justice, human dignity and well-being, protection of family and Fatherland, unity of the multinational people of Uzbekistan not only as universally recognized values, but also as legal concepts. Human rights and freedoms are proclaimed the highest value. The recognition, observance and protection of human and civil rights and freedoms is the most important duty of the State.
The Constitution of the independent Republic of Uzbekistan reflects the following basic principles characteristic of civil society and the rule of law: humanism, democracy and social justice, democracy, separation of State power into legislative, executive, judicial, supremacy of the Constitution and laws, inviolability of the person, inviolability of property, equality of citizens, equality of all before the law, the ratio of rights and freedoms duties of a citizen and the state in relation to each other , etc . These constitutional principles have found expression in the norms of law in an appropriate form and manner, depending on the nature of the relations regulated by individual legislative acts.
The Constitution establishes democratic principles for the development of the State and society. In the course of the democratic transformations taking place in the republic, the Constitution is also being amended.
In particular, the following changes have been made in recent years in order to improve the constitutional foundations of the judiciary.
The amendments to article 7 of the Constitution of April 6, 2017 define the following 3 priorities:
– expansion of guarantees of reliable protection of citizens' rights and freedoms;
– improving access to justice, efficiency and quality of legal proceedings;
– further improvement of the system of selection of candidates and appointment to the posts of judges is fixed as the most important direction of the ongoing reforms in the judicial and legal sphere.
These constitutional amendments have acquired great importance, as they served to eliminate duplicate functions in the management of the judicial system and to form a unified judicial practice.
For this purpose, the articles 80, 81, 83, 93, 107, 110, 111 The Constitution of the Republic of Uzbekistan has been amended and supplemented accordingly. In accordance with these amendments, the Supreme Economic Court and the Supreme Court have been merged into a single supreme judicial authority in the field of civil, criminal, administrative and economic proceedings – the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan.
The Constitution, the legal regulation of public relations, cannot exist separately from society, and it will certainly be improved.
Our main law is an important document defining the legal guarantees of the present and future of our people, ensuring their well-being and achieving even greater heights by the new Uzbekistan.