- Marshrutni va sanani tanlang
"QAYERDAN" darchasida siz ketayotgan stantsiyangiz nomi kiritiladi va paydo bo'lgan stantsiyalar ro'yxatidan stantsiya tanlanadi. Masalan, "QAYERDAN" darchasiga "TOSHKENT" stansiyasining nomi kiritiladi "QAYERGA" darchasiga siz borayotgan stantsiyangiz nomi kiritiladi, masalan, "SAMARQAND". "QAYERDAN" va "QAYERGA" punktlarini tanlayotganda, chiqish va borish joylarining dastlabki uchta harfini yozganingizda, tizim shahar nomlari uchun tayyor variantlarni taqdim etadi.
"QACHON" darchasida chiqish sanasi tanlanadi va "TOPISH" tugmasi bosiladi. "QACHON" taqvimi ochiladi va ushbu taqvimda faqat chipta sotib olish muddati ko'rsatiladi. Bu yerda bir yo'nalishda yoki borish va qaytish yo'nalishni tanlashingiz mumkin. Shundan so’ng ushbu sanalarni taqvimda tanlashingiz kerak bo’ladi. Belgilangan sanada poyezdlar bo'lmasa, mavjud poyezdlar jadvali bilan tanishishingiz mumkin bo’ladi.
1-QADAM - POYEZDNI TANLASH
Mavjud poyezdlar ro'yxatidan sizga kerak bo'lgan poyezdni va kerakli vagonlar sinfini tanlaysiz va ekranning pastki qismidagi "VAGON VA JOYNI TANLASH" tugmachasini bosasiz. Foydalanuvchilarga qulay bo'lishi uchun, tanlangan sanadagi barcha poyezdlarning mavjud joylari va chiptalarning narxlari ko'rsatilgan.
Agar tanlangan sanada chipta yo'qligi aniqlansa, u holda siz bir haftadagi boshqa jo’nab ketish sanasini osongina tanlashingiz mumkin.
Diqqat! Keyingi bosqichga o'tish uchun siz o'zingizning ismingiz, familiyangiz va elektron pochta manzilingizni ko'rsatgan holda o’rnatilgan tartibda ro'yxatdan o'tishingiz kerak bo’ladi.
QADAM 2 - VAGON VA JOY TANLASH
Keyin vagon sxemasidan joy tanlanadi (yorug' rang - bo’sh, to’q rang - sotilgan, tanlangan joy - yashil). Shuningdek, qulaylik yaratish maqsadida qo'shimcha xizmatlar ko'rsatiladi: qo'shimcha ovqat va choyshablar.
Joy tanlagandan so'ng, foydalanuvchi shaxsiy pasport ma'lumotlarini to'ldiradi va barcha kerakli ma'lumotlarni tegishli darchalarga kiritadi. Agar kerak bo'lsa, siz "bolani qo'shish" -tugmasini tanlashingiz mumkin. Elektron yo'l hujjatlari 10 yoshgacha bo'lgan katta yoshli bolalarni alohida o'rindiq bilan, shuningdek 5 yoshgacha bo'lgan bolalarni bepul asosda va alohida joyni egallamasdan olib yurish uchun beriladi. Bundan tashqari, agar kerak bo'lsa, siz yana 3 yo'lovchiga joy tanlashingiz va barcha kerakli ma'lumotlarni kiritishingiz mumkin.
Shundan so'ng siz "BUYURTMANI TASDIQLASH" tugmachasini bosishingiz lozim bo’ladi.
Diqqat! Yo'lovchining shaxsiy ma'lumotlari shaxsni tasdiqlovchi hujjatda ko'rsatilgan ma'lumotlarga mos kelishi kerak. Agar siz pasport talab qilinadigan mamlakatga elektron chiptani taqdim qilsangiz, u holda chiptalar faqat u uchun beriladi (masalan, Toshkent-Ribachye). Agar siz O'zbekistondan tashqarida bolalar bilan chiptani rasmiylashtirayotgan bo'lsangiz, belgilangan tartibda bolalar pasportiga ega bo'lgan bolaga chipta berish kerak. Agar siz O'zbekiston Respublikasi norezidenti bo'lsangiz, unda yo'lovchi sayohat qilmoqchi bo'lgan pasport uchun elektron chipta ham beriladi. Agar hujjatdagi shaxsiy ma'lumotlar ikki shriftda (kirill va lotin) ko'rsatilgan bo'lsa, unda tartibdagi ma'lumotlar lotin tilida to'ldiriladi. Agar hujjatdagi shaxsiy ma'lumotlar faqat rus tilida ko'rsatilgan bo'lsa, unda buyruqdagi ma'lumotlar kiril alifbosida to'ldiriladi.
Agar yo'lovchilarning shaxsiy ma'lumotlarida yoki ularning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar tafsilotlarida xatolik aniqlansa, siz buyurtmani to'lashdan oldin tuzatish kiritishingiz kerak bo’ladi.
3-QADAM - BUYURTMANI TASDIQLASH
Ushbu bosqichda yo'lovchi barcha kiritilgan ma'lumotlarni tekshirishi kerak. Agar kiritilgan ma'lumot to'g'ri bo'lsa, ekranning pastki qismida "Elektron chiptalarni sotib olish shartlarini qabul qilganimni tasdiqlayman" yozuvi oldiga "tasdiq belgisi" ni qo'yish va "KARTA KO'RSATISH VA TO’LASH" tugmasini bosish kerak.
Diqqat! 3 va 4- bosqichlarni bosib o'tishga 10 daqiqa vaqt beriladi. Agar yo'lovchi bu vaqt davomida to’lovni amalga oshirmasa, buyurtma bekor qilinadi
4-QADAM - TO'LOV
Keyin "Karta raqami", "Kartaning amal qilish muddati" qatorlari to'ldiriladi va "DAVOM ETISH" tugmasi bosiladi.
To'lov uchun Milliy to'lov tizimlari kartalari, shuningdek Visa/Master/Mir / Google Pay / Apple Pay / Union Pay qabul qilinadi
Elektron chiptani to'lashdan so'ng saytda sayohat tafsilotlari va elektron chiptangiz raqami (14 raqam) bo'lgan elektron sayohat hujjati tuziladi.
Shaxsiy hisobingizda siz elektron chiptani chop etishingiz, poezd uchun elektron ro'yxatdan o'tishni bekor qilishingiz yoki tiklashingiz, buyurtmani bekor qilishingiz va elektron chiptani qaytarishingiz mumkin.
Ichki reyslar uchun elektron chiptani chop etish shart emas.
Agar siz davlatlararo reys uchun elektron chiptani rasmiylashtirgan bo'lsangiz, unda davlatlararo kelishuvlarga muvofiq, siz temir yo'l stantsiyasining kassasida chiptani olishingiz kerak – belgilangan tartibda uni boshqa davlatlar inspektorlarining talabiga binoan taqdim etish kerak, shuningdek sayohat to'g'risida ham.

1. Выберите маршрут и дату
В поле «ОТКУДА» вводится название станции, откуда Вы хотите уехать и выбираете станцию из возникающего списка станций. Например «ТАШКЕНТ». В поле «КУДА» вводится наименование станции назначения и из выплывающего списка выбираете станцию назначения, например, «САМАРКАНД». При выборе пунктов «Откуда» и «Куда» при наборе первых трёх букв пунктов отправления и назначения система будет выдавать готовые варианты наименования городов.
В поле «КОГДА» выбираете дату отправления и нажимаете кнопку «НАЙТИ».
В графе «Когда» раскроется календарь, где указаны даты только на период реализации билетов. Здесь можно выбрать направление в один конец, либо туда и обратно. В случае, если необходимы билеты в оба конца, то нужно отметить эти даты на календаре.
В случае отсутствия на выбранную дату поездов, можно ознакомиться с действующим расписанием поездов.
1 ШАГ – ВЫБОР ПОЕЗДА
Из списка имеющихся поездов выбираете нужный вам поезд и нужный класс вагонов из и нажимаете кнопку «ВЫБРАТЬ ВАГОН И МЕСТО» внизу экрана. Для удобства пользователей представлены все имеющиеся на выбранную дату поезда с наличием свободных мест в вагонах и стоимостью билетов.
Если окажется так, что на выбранную дату билета не оказалось, то можно легко выбрать другую дату отправления в радиусе одной недели.
Внимание! Для перехода на следующий шаг необходимо пройти стандартную процедуру регистрации и авторизации, указав имя, фамилию и адрес электронной почты.
2 ШАГ – ВЫБОР ВАГОНА И МЕСТА
Затем на схеме вагона выбирается место (светлые – свободные, темные – проданные, выбранное место – зеленое). Также для удобства отображены дополнительные услуги, предоставляемые в вагоне: дополнительное питание и постельное белье.
После выбора места пользователь заполняет личные паспортные данные и вводит всю необходимую информацию в соответствующие поля. При необходимости можно выбрать функцию «Добавить ребенка». Электронные проездные документы оформляются на перевозку взрослых детей до 10 лет с отдельным местом, а также детей в возрасте до 5 лет на бесплатной основе и без занятия отдельного места.
Также при необходимости можно выбрать места ещё для 3-х пассажиров и ввести все необходимые данные.
Затем необходимо нажать кнопку «ПОДТВЕРДИТЬ ЗАКАЗ».
Внимание! Персональные данные пассажира должны соответствовать данным, указанным в документе, удостоверяющем личность. В случае, если вы оформляете электронный билет в страну, где необходим загранпаспорт, то билет оформляется исключительно на него (например, Ташкент-Рыбачье). Если же вы оформляете билет за пределы Узбекистана с детьми, то в установленном порядке необходимо оформить билет на ребёнка с детским паспортом. Если вы являетесь нерезидентом Республики Узбекистан, то электронный билет также оформляется на тот паспорт, с которым пассажир намеревается выехать в путь. Если персональные данные в документе указаны на двух шрифтах (кириллице и латинице), то информация в заказе заполняется на латинском шрифте. Если персональные данные в документе указаны только на русском языке, то информация в заказе заполняется на кириллице.
В случае обнаружения ошибки в персональных данных пассажиров или реквизитах документов, удостоверяющих их личность, Вам необходимо до момента оплаты заказа внести корректировку.
3 ШАГ – ПОДТВЕРЖДЕНИЕ ЗАКАЗА
На данном этапе пассажир должен проверить все введенные данные. В случае правильности ввода необходимо в самом низу экрана поставить «галочку» ознакомившись с правилами покупки «Соглашаюсь с публичной офертой» и нажать кнопку «ВВЕСТИ КАРТУ И ОПЛАТИТЬ».
Внимание! На прохождение 3 и 4 шагов дается 12 минут. В случае если пассажир не успевает произвести оплату за это время заказ аннулируется.
4 ШАГ – ОПЛАТА
Затем заполняете поля «Номер карты», «Срок действия карты» и нажимаете кнопку «ПРОДОЛЖИТЬ».
К оплате принимаются карты национальных платёжных систем а также Visa/Master/Mir/Google Pay/Apple Pay/Union Pay
После оплаты электронного билета на сайте формируется электронный проездной документ с реквизитами поездки и номером Вашего электронного билета (14 цифр).
В своем личном кабинете Вы можете распечатать электронный билет, отменить или восстановить электронную регистрацию на поезд, отменить заказ, а также осуществить возврат электронного билета.
Распечатка электронного билета на внутригосударственные рейсы не требуется. Если вы оформили электронный билет на межгосударственный рейс, то в соответствии с межгосударственными соглашениями, вам необходимо получить в кассах железнодорожного вокзала билет — на бланке строгой отчётности, который будет необходимо предъявить по требованию проверяющих в других государствах, а также для командировочной отчётности.
Внимание! Данная инструкция предназначена только для помощи при оформлении электронных билетов. Для более подробной информации пройдите по ссылке https://chipta.railway.uz/ru/home