Boshqa organlar bilan o'zaro ta'sir
Mustaqillik yillari sohadagi islohotlarga boy bo'ldi. Ushbu davrda xalq xo'jaligi va aholining yuk va yo'lovchi tashishlariga bo'lgan ehtiyoji to'liq qondirildi. Dunyoda yuk aylanmasi hajmi bo'yicha O'zbekiston yetakchi mamlakatlar qatoriga kiradi.
Davlatimiz rahbarining dono va istiqbolli siyosati hamda keng ko'lamli islohotlar tufayli mustaqillik yillarida O'zbekistonning temir yo'l tarmog'i jadal rivojlandi. Yagona va yaxlit tizim sifatida shakllangan temir yo'l tarmog'i tarixiy me'yorlar bo'yicha qisqa muddatlarda sezilarli darajada kengaydi, hozirgacha misli ko'rilmagan qurilishlar amalga oshirildi, keng ko'lamli loyihalar amalga oshirildi. (Ushbu mavzu bo'yicha maqolalar bilan ko'proq tanishib chiqing yoki ularni bu erda yuklab olishingiz mumkin)
Hamdo'stlikka a'zo davlatlarning temir yo'l transporti bo'yicha Kengashining 63-yig'ilishi 2015 yil 4-5 noyabr kunlari Toshkentda bo'lib o'tdi. Hamdo'stlikka a'zo davlatlarning temir yo'l transporti bo'yicha kengashi Hamdo'stlikka a'zo davlatlarning temir yo'l transporti bo'yicha Kengashi va uning ijro etuvchi organi – Kengash direktsiyasi 1992 yil 14 fevralda MDH ishtirokchi davlatlari hukumat rahbarlarining kelishuvi bilan MDH mamlakatlarining barqaror iqtisodiy aloqalarini ta'minlash uchun tashkil etilgan.
Kengash temir yo'llarning ekspluatatsion faoliyati, yuk vagonlari va konteynerlarini birgalikda ishlatish va texnik saqlash, yo'lovchilar va yuklarni tashish shartlari, xalqaro qatnovda poezdlar harakati xavfsizligini ta'minlash, bajarilgan ishlar va xizmatlar uchun buxgalteriya hisobi va o'zaro hisob-kitoblar tizimini ishlab chiqish, ilmiy va texnik hamkorlik masalalarini ko'rib chiqadi va hal qiladi.va boshqalar... (Maqolalar bilan ko'proq tanishib chiqing yoki ularni bu erda yuklab olishingiz mumkin)

Взаимодействие с другими органами
Годы независимости стали богатыми на реформы в отрасли. За этот период потребность  народного хозяйства и населения в грузовых и пассажирских перевозках полностью удовлетворены. По объемам грузооборота в мире Узбекистан входит в число стран лидеров.
Благодаря мудрой и дальновидной политике Главы нашего государства, а также широкомасштабным реформам, за годы независимости железнодорожная отрасль Узбекистана получила достаточно интенсивное развитие. Сформированная в качестве единой и целостной системы, железнодорожная сеть за короткие по историческим меркам сроки, значительно расширилась, были реализованы небывалые до сих пор строительства, реализованы широкомасштабные проекты. (Подробнее ознакомится со статьями касательно данной темы либо скачать их вы можете здесь
63-е заседание Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества состоялось в Ташкенте 4-5 ноября 2015 года. Совет по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Совет по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества и его исполнительный орган – Дирекция Совета были созданы Соглашением глав правительств государств-участников СНГ 14 февраля 1992 года для обеспечения устойчивых экономических связей стран СНГ.
Совет рассматривает и решает вопросы эксплуатационной деятельности железных дорог, совместного использования и технического содержания грузовых вагонов и контейнеров, условий перевозок пассажиров и грузов, обеспечения безопасности движения поездов в международном сообщении, разработки системы учета и взаиморасчетов за выполненную работу и услуги, научно-технического сотрудничества и другие... (Подробнее ознакомится со статьями либо скачать их вы можете здесь)