Joriy yil 6-7 dekabr kunlari Toshkent shahrida Afg‘oniston hududi orqali o‘tuvchi “Termiz –Mozori-Sharif – Qobul – Peshovar” temir yo‘li liniyasini loyihalash va qurish bo‘yicha transport vazirliklari va idoralarning ma’sul rahbarlari va mutasaddi vakillari ishtirokida uchtomonlama (O‘zbekiston, Afg‘oniston, Pokiston) va ko‘p tomonlama (O‘zbekiston, Rossiya, Qozog‘iston, Afg‘oniston, Pokiston) muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar qo‘shnichilik aloqalarini mustahkamlash, xalqaro transport kommunikasiyalari va savdo aloqalarining mintaqalararo hamkorligini rivojlantirish, shuningdek, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida hamkorlikni chuqurlashtirishda mazkur loyihaning yuksak ahamiyati haqida ta’kidlab o‘tdilar.
Yig‘ilish yakunida tomonlar tez orada, ilgari surilgan temir yo‘l liniyasini qurish loyihasini joyiga chiqgan holda o‘rganish, ishchi guruhlar yig‘ilishini doimiy ravishda o‘tkazish va dastlabki texnik-iqtisodiy asoslarni ishlab chiqgandan so‘ng loyihaga xalqaro moliya institutlarini jalb qilish bo‘yicha kelishib oldilar.

International negotiations on the Trans-Afghan Corridor were held in Tashkent
On December 6-7 of this year, trilateral (Uzbekistan, Afghanistan, Pakistan) and multilateral (Russia, Kazakhstan, Uzbekistan, Afghanistan, Pakistan) negotiations were held in Tashkent with the participation of responsible heads and responsible representatives of ministries and departments on the design and construction of the Termez railway line – Mazar-I–Sharif–Kabul-Peshawar."
The parties noted the importance of this project in strengthening good-neighborly relations, developing interregional cooperation in the field of international transport communications and trade relations, as well as deepening cooperation in various sectors of the economy.
Following the meetings, the parties agreed to study the proposed railway lines on site soon, hold regular meetings of working groups and involve international financial institutions in the project after the development of a preliminary feasibility study.