“Shahar darvozasi” deb ataluvchi ko‘rkam, shinam va chiroyli vokzallarimiz yangidan barpo etilib, borlarining esa qayta rekonstruksiya qilingani tufayli ularning barchasi zamonaviy ko‘rinishga ega bo‘lmoqda.
O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati mutaxassislari tomonidan mamlakatimiz aholisi, shuningdek, xorijdan tashrif buyuruvchi turistlarga ham birdek zamon talablari asosida servis xizmati ko‘rsatish sifatini tubdan yaxshilash, vokzallarga kirib-chiqishni soddalashtirish, yo‘lovchilarga zarur shart-sharoitlarni yaratish borasida tinimsiz sa’y-harakatlar olib borilayotgani ham bejiz emas.
Jumladan, bugungi kunda mutasaddi rahbarlar tomonidan vokzal hududlarida tadbirkorlikni rivojlantirish masalasi ham ko‘rib chiqilmoqda. Shu bilan birga vokzalarga kelayotgan yo‘lovchilarning xavfsizlik talablariga rioya qilgan holda kirib-chiqishini ta’minlash, shuningdek, u yerda umumiy ovqatlanish joylarini tashkil etish, chakana savdo hamda xizmat ko‘rsatish faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish va zamonaviy texnik nazorat vositalari bilan to‘liq ta’minlash choralari ham navbat asosida amalga oshirib kelinmoqda.
Buning isboti o‘laroq, “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli Surxondaryo filialining “Termiz” vokzali ham qaytadan rekonstruksiya qilinishi natijasida yo‘lovchilarga barcha qulayliklar yaratildi. Jumladan, vokzalning yo‘lovchilar kutish zalida yuqori darajada servis xizmati ko‘rsatish xonasi, xorijlik sayyohlar va viloyat mehmonlari uchun axborot burchagi hamda harakatlar jadvali tablosi, ona va bola xonasi, namozxona, tahoratxona, yuk saqlash xonasi, Wi-Fi tizimi ham birdek yo‘lga qo‘yildi. Shu bilan bir qatorda imkoniyati cheklangan yo‘lovchilarga nogironlik aravachalari xarid qilinib, ularga alohida maxsus xonalar ajratildi. Hozirgi kunda mazkur filialda 182 nafar ishchi-xodim faoliyat yuritmoqda.
“Termiz” vokzalining chiptaxona binosida esa mijozlarga yuqori darajada xizmat ko‘rsatuvchi “Komfort zal” faoliyati yangidan ishga tushirilib, yo‘lovchilarga qahva, choy, salqin ichimliklar tortiq etilmoqda. Shuningdek, xavfsizlikni ta’minlash maqsadida vokzalning ichki va tashqari hududlarida kuzatuv kameralari o‘rnatilib, kechayu kunduz nazoratdan o‘tkazib borilmoqda.
Vokzalda yo‘lovchilarga tibbiy xizmat ko‘rsatish uchun Tibbiyot markazlari faoliyati ham samarali yo‘lga qo‘yilgan. Ayni damda respublikamiz bo‘ylab karantin talablari davom etayotgan bir mahalda tibbiyot xodimlari tomonidan vokzal hududiga kiruvchi yo‘lovchilarning tana harorati o‘lchangandan so‘ng kirishga ruxsat etilmoqda. Shu bilan birga mahalliy yo‘nalishlardan foydalanuvchi yo‘lovchilarga bir martalik tibbiy niqob tarqatilib, ular antiseptik vositalari yordamida dizenfeksiya qilinmoqda.
– Hozirgi kunda “Termiz” vokzalidan mahalliy yo‘nalishlar bo‘yicha 080-sonli “Termiz – Toshkent – Termiz”, 398-sonli “Termiz – Andijon – Termiz” poyezdlari qatnamoqda, – deydi “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” aksiyadorlik jamiyati Surxondaryo filiali “Termiz” vokzali boshlig‘i Jaloliddin Fayziyev. – Shuningdek, joriy yil boshidan yo‘lovchilarga samarali xizmat ko‘rsatish sifatini tubdan yaxshilash va ichki turizmni rivojlantirish maqsadida “Termiz – Xiva – Termiz” hamda “Termiz – Surxonobod – Termiz”,“Termiz – Darband – Termiz” shaharlararo yo‘nalishlar bo‘yicha poyezdlar qatnovi yangidan yo‘lga qo‘yildi. Shu bilan birga “Termiz – Sariosiyo – Termiz” yo‘lovchi poyezdlar qatnovining har kuni yo‘lga qo‘yilgani esa viloyat aholisining uzog‘ini yaqin qilmoqda. Buning natijasida joriy yilning 4 oyi davomida 235 ming nafardan ortiq yo‘lovchi o‘z manzillariga xavfsiz va bexavotir yetkazilib, ularga kerakli barcha qulayliklar yaratib berildi.

Our convenient and beautiful train stations, known as the "City Gate", have been rebuilt and reconstructed, and they all have a modern look.
Uzbekistan Temir Yullari specialists have dramatically improved the quality of services provided to the population of our country, as well as to foreign tourists in accordance with modern requirements, simplified access to railway stations, and created the necessary conditions for passengers.
In particular, the management is now considering the issue of business development in the area of the station. At the same time, in order to ensure the safe entry and exit of passengers arriving at the station, as well as the organization of public catering, effective organization of retail trade and services, as well as modern means of technical control, measures are being taken to ensure full compliance with the legislation, which is also carried out on a rotational basis.
As a result of the reconstruction of the Termez station of the Surkhandarya branch of JSC "O'ztemiryo'lyo'lovchi", all necessary conditions for passengers have been created. In particular, the passenger hall of the station has a high-level service room, an information corner for foreign tourists and guests of the region, as well as a timetable, a mother and child room, a prayer room, a toilet, a luggage room, Wi-Fi. -The Fi system. In addition, wheelchairs were purchased for passengers with disabilities and special rooms are provided for them. Currently, 182 people work in the branch.
The high-level Comfort Hall service center has been re-launched at the ticket offices of the Termez railway Station, passengers are offered coffee, tea and soft drinks. Video surveillance cameras are installed inside and outside the station to ensure security.
There are also medical centers at the station to provide medical services to passengers. While quarantine requirements are still in effect throughout the country, medical personnel are allowed to enter the station after measuring the body temperature of passengers. At the same time, disposable medical masks are distributed to these passengers on domestic routes and they are disinfected with antiseptics.
- Currently, the trains of the Termez station No. 080 "Termez - Tashkent - Termez", No. 398 "Termez - Andijan - Termez" run on local routes, - O'ztemiryo'lyo'lovchi JSC reported. Termez station of the Surkhandarya branch of the society. - Also, from the beginning of this year, in order to radically improve the quality of effective passenger service and the development of domestic tourism, intercity routes "Termez - Khiva - Termez" and "Termez - Surkhanabad - Termez", "Termez - Darband - Termez" will appear. Train traffic has resumed. At the same time, the daily launch of the Termez-Sariosie-Termez passenger train brings the population of the region closer together. As a result, in the first four months of this year, more than 235,000 passengers were safely and securely transported to their destinations, providing them with all the necessary amenities.