“Shahar darvozasi” deb ataluvchi ko‘rkam, shinam va chiroyli vokzallarimiz yangidan barpo etilib, borlarining esa qayta rekonstruksiya qilingani tufayli ularning barchasi zamonaviy ko‘rinishga ega bo‘lmoqda.
O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati mutaxassislari tomonidan mamlakatimiz aholisi, shuningdek, xorijdan tashrif buyuruvchi turistlarga ham birdek zamon talablari asosida servis xizmati ko‘rsatish sifatini tubdan yaxshilash, vokzallarga kirib-chiqishni soddalashtirish, yo‘lovchilarga zarur shart-sharoitlarni yaratish borasida tinimsiz sa’y-harakatlar olib borilayotgani ham bejiz emas.
Jumladan, bugungi kunda mutasaddi rahbarlar tomonidan vokzal hududlarida tadbirkorlikni rivojlantirish masalasi ham ko‘rib chiqilmoqda. Shu bilan birga vokzalarga kelayotgan yo‘lovchilarning xavfsizlik talablariga rioya qilgan holda kirib-chiqishini ta’minlash, shuningdek, u yerda umumiy ovqatlanish joylarini tashkil etish, chakana savdo hamda xizmat ko‘rsatish faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish va zamonaviy texnik nazorat vositalari bilan to‘liq ta’minlash choralari ham navbat asosida amalga oshirib kelinmoqda.
Buning isboti o‘laroq, “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli Surxondaryo filialining “Termiz” vokzali ham qaytadan rekonstruksiya qilinishi natijasida yo‘lovchilarga barcha qulayliklar yaratildi. Jumladan, vokzalning yo‘lovchilar kutish zalida yuqori darajada servis xizmati ko‘rsatish xonasi, xorijlik sayyohlar va viloyat mehmonlari uchun axborot burchagi hamda harakatlar jadvali tablosi, ona va bola xonasi, namozxona, tahoratxona, yuk saqlash xonasi, Wi-Fi tizimi ham birdek yo‘lga qo‘yildi. Shu bilan bir qatorda imkoniyati cheklangan yo‘lovchilarga nogironlik aravachalari xarid qilinib, ularga alohida maxsus xonalar ajratildi. Hozirgi kunda mazkur filialda 182 nafar ishchi-xodim faoliyat yuritmoqda.
“Termiz” vokzalining chiptaxona binosida esa mijozlarga yuqori darajada xizmat ko‘rsatuvchi “Komfort zal” faoliyati yangidan ishga tushirilib, yo‘lovchilarga qahva, choy, salqin ichimliklar tortiq etilmoqda. Shuningdek, xavfsizlikni ta’minlash maqsadida vokzalning ichki va tashqari hududlarida kuzatuv kameralari o‘rnatilib, kechayu kunduz nazoratdan o‘tkazib borilmoqda.
Vokzalda yo‘lovchilarga tibbiy xizmat ko‘rsatish uchun Tibbiyot markazlari faoliyati ham samarali yo‘lga qo‘yilgan. Ayni damda respublikamiz bo‘ylab karantin talablari davom etayotgan bir mahalda tibbiyot xodimlari tomonidan vokzal hududiga kiruvchi yo‘lovchilarning tana harorati o‘lchangandan so‘ng kirishga ruxsat etilmoqda. Shu bilan birga mahalliy yo‘nalishlardan foydalanuvchi yo‘lovchilarga bir martalik tibbiy niqob tarqatilib, ular antiseptik vositalari yordamida dizenfeksiya qilinmoqda.
– Hozirgi kunda “Termiz” vokzalidan mahalliy yo‘nalishlar bo‘yicha 080-sonli “Termiz – Toshkent – Termiz”, 398-sonli “Termiz – Andijon – Termiz” poyezdlari qatnamoqda, – deydi “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” aksiyadorlik jamiyati Surxondaryo filiali “Termiz” vokzali boshlig‘i Jaloliddin Fayziyev. – Shuningdek, joriy yil boshidan yo‘lovchilarga samarali xizmat ko‘rsatish sifatini tubdan yaxshilash va ichki turizmni rivojlantirish maqsadida “Termiz – Xiva – Termiz” hamda “Termiz – Surxonobod – Termiz”,“Termiz – Darband – Termiz” shaharlararo yo‘nalishlar bo‘yicha poyezdlar qatnovi yangidan yo‘lga qo‘yildi. Shu bilan birga “Termiz – Sariosiyo – Termiz” yo‘lovchi poyezdlar qatnovining har kuni yo‘lga qo‘yilgani esa viloyat aholisining uzog‘ini yaqin qilmoqda. Buning natijasida joriy yilning 4 oyi davomida 235 ming nafardan ortiq yo‘lovchi o‘z manzillariga xavfsiz va bexavotir yetkazilib, ularga kerakli barcha qulayliklar yaratib berildi.

Специалисты «Узбекистон темир йуллари» кардинально улучшали качество услуг, оказываемых населению нашей страны, а также иностранным туристам в соответствии с современными требованиями, упростили доступ к железнодорожным станциям, создали необходимые условия для пассажиров.
В частности, сейчас руководство рассматривается вопрос о развитии предпринимательства в районе станции. При этом для обеспечения безопасного входа и выхода пассажиров, прибывающих на станции, а также организации общественного питания, эффективной организации розничной торговли и услуг, а также современных средств технического контроля принимаются меры по обеспечению полного соблюдения законодательства, также осуществляется на ротационной основе.
В результате реконструкции станции Термез Сурхандарьинского филиала АО «O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi» созданы все необходимые условия для пассажиров. В частности, в пассажирском зале вокзала есть служебная комната высокого уровня, информационный уголок для иностранных туристов и гостей региона, а также расписание, комната матери и ребенка, молитвенная комната, туалет, камера хранения, Wi-Fi. -Система Fi. Кроме того, были приобретены инвалидные коляски для пассажиров с ограниченными физическими возможностями и для них предусмотрены специальные номера. В настоящее время в филиале работают 182 человека.
В кассах железнодорожного вокзала Термез вновь запущен центр обслуживания высокого уровня «Комфорт Холл», пассажирам предлагают кофе, чай и прохладительные напитки. Для обеспечения безопасности внутри и снаружи станции установлены камеры видеонаблюдения.
Также на вокзале есть медицинские центры по оказанию медицинских услуг пассажирам. В то время как карантинные требования все еще действуют по всей стране, медицинскому персоналу разрешается входить на территорию станции после измерения температуры тела пассажиров. Одновременно этим пассажирам на внутренних маршрутах раздают одноразовые медицинские маски и дезинфицируют их антисептиками.
- В настоящее время поезда станции Термез № 080 «Термез - Ташкент - Термез», № 398 «Термез - Андижан - Термез» курсируют по местным маршрутам, - сообщил в АО «O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi». Термезская станция Сурхандарьинского отделения общества. - Также с начала этого года в целях кардинального повышения качества эффективного обслуживания пассажиров и развития внутреннего туризма появятся междугородние маршруты «Термез - Хива - Термез» и «Термез - Сурханабад - Термез», «Термез - Дарбанд - Термез». Возобновлено движение поездов. В то же время ежедневный запуск пассажирского поезда Термез-Сариосиё-Термез сближает население региона. В результате за первые четыре месяца этого года более 235 000 пассажиров были безопасно и надежно доставлены в места назначения, обеспечив их всеми необходимыми удобствами.